Plik:Warsaw castle concept.jpg

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Ten plik jest umieszczony w Wikimedia Commons
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozmiar pierwotny(1055 × 703 pikseli, rozmiar pliku: 283 KB, typ MIME: image/jpeg)

Opis

Opis
English: The Royal Castle in Warsaw, Poland concept of reconstruction and color.
Polski: Zamek Królewski w Warszawie w projekcie odbudowy z lat 70. XX wieku zawierającym koncepcję architektoniczną i kolorystyczną opartą na historycznych badaniach wszelkich dostępnych źródeł autorstwa profesora Jana Bogusławskiego. Zamek odbudowano po zniszczeniach II wojny światowej w latach 1971-1984 w sposób wiernej rekonstrukcji zawierającej ocalałe, oryginalne elementy takie jak Okno Żeromskiego, Bramę Grodzką, gotyckie piwnice, część kamieniarki oraz niektóre dzieła sztuki zdobiące wnętrza. Rekonstrukcja zamku okazała się wybitna w skali świata pod względem dokładności, kunsztu i wierności historycznej co zostało potwierdzone przez międzynarodowe gremia co nie jest normą w odbudowie zabytków.

Zamek Królewski w Warszawie nie otrzymał jednak proponowanej w latach 70. przez profesora Bogusławskiego kolorystyki wzorowanej na źródłach historycznych w tym na obrazach Canaletta oraz Jana Seydlitza i dokładnych badaniach architektury tamtych czasów lecz nieoczekiwanie zamek został otynkowany na kolor mielonej cegły co odzwierciedlało tylko jego krótki stan w czasie zaboru rosyjskiego pod koniec XIX wieku co okazało się wysoce kontrowersyjną realizacją. Wedle źródeł historycznych Zamek Królewski w Warszawie był prawie zawsze w swej długiej historii biały. Badacze podkreślają, że kolor biały, piaskowy i odcienie ochry były charakterystyczne dla ówczesnej architektury Warszawy i Europy Zachodniej, natomiast jaskrawe i kontrastowe barwy były stosowane w Rosji a nie w Polsce.

W 2013 roku dokonano zmiany kolorystyki wschodniej elewacji zamku na oryginalny jasny, zbliżony do bieli kolor wiślanego piasku w miejsce jaskrawej kolorystyki co okazało się realizacją zgodną ze źródłami historycznymi i badaniami. Reszta ścian zamku w tym reprezentacyjna fasada od strony zachodniej pozostały jednak w kontrowersyjnym i jaskrawym kolorze mielonej cegły z czasów odbudowy. W maju 2017 roku dyrekcja Zamku Królewskiego -cytowana przez dziennik Metro Warszawa- obwieściła, że kolor zamku ulegnie zmianie ale prace nad projektem wciąż trwają.

Uwaga, powyższy opis został opracowany ściśle na podstawie publikacji Marii Szczypek - zastępcy głównego konserwatora Zamku Królewskiego w Warszawie pod tytułem Kolorystyka fasady południowo-wschodniej Zamku Królewskiego z 2013.
Data
Źródło Stolica
Autor Jan Bogusławski

Licencja

Public domain
To zdjęcie należy do domeny publicznej, ponieważ zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 29 marca 1926 r. oraz art. 2 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim fotografie polskich autorów (lub fotografie, które ukazały się po raz pierwszy w Polsce lub równocześnie w Polsce i za granicą) opublikowane bez wyraźnego zastrzeżenia praw autorskich przed uchwaleniem ustawy z dnia 23 maja 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie podlegają ochronie – należy domniemywać, że są własnością publiczną.
Do przesyłającego: Proszę podać gdzie i kiedy grafika została opublikowana po raz pierwszy.

Podpisy

Dodaj jednolinijkowe objaśnienie tego, co ten plik pokazuje

Obiekty przedstawione na tym zdjęciu

przedstawia

Historia pliku

Kliknij na datę/czas, aby zobaczyć, jak plik wyglądał w tym czasie.

Data i czasMiniaturaWymiaryUżytkownikOpis
aktualny01:38, 11 lip 2017Miniatura wersji z 01:38, 11 lip 20171055 × 703 (283 KB)Tom5551User created page with UploadWizard

Poniższa strona korzysta z tego pliku:

Globalne wykorzystanie pliku

Ten plik jest wykorzystywany także w innych projektach wiki: