Public Land Mobile Network

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

PLMN (ang. Public Land Mobile Network) – sieć telefonii mobilnej ustanowiona i zarządzana przez operatora telekomunikacyjnego, oferującego usługi w publicznej ofercie na pewnym obszarze, zazwyczaj znajdującym się na terenie jednego kraju.

Przykłady sieci PLMN[edytuj]

Przykładem mogą być sieci w standardzie NMT, GSM, UMTS, IS-95 (popularnie nazywanymi sieciami CDMA) lub popularnym w Japonii PDC, których operatorzy oferują subskrypcje dla ludności na terenie, na którym otrzymali koncesję na świadczenie usług telekomunkacyjnych. Jako PLMN nie można traktować sieci w standardzie TETRA, gdyż mimo zapewnianej mobilności użytkownika, przeznaczone są tylko dla odpowiednich służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa.

Dodatkowa terminologia[edytuj]

W scenariuszach opisujących obsługę połączeń wykonywanych przez użytkowników sieci PLMN używa się czasami dodatkowych oznaczeń:

  • HPLMN - Home PLMN, macierzysta sieć abonenta.
  • VPLMN - Visited PLMN, sieć w której aktualnie znajduje się abonent (może to być jego macierzysta sieć, lub należąca do innego operatora, gdy abonent znajduje się w roamingu).
  • IPLMN - Interrogating PLMN, sieć która wysyła zapytanie do Home Location Register przechowującego dane abonenta. Zazwyczaj IPLMN jest tożsama z HPLMN.

Bibliografia[edytuj]