Rifenowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez SieBot (dyskusja | edycje) o 05:17, 26 gru 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rifenowie (Rifeni, Rifani, Rufa) – nazwa grupy plemion berberskich, zamieszkujących góry Rif w Maroku, w 1995 r. liczebność Rifenów wynosiła ok. 2 mln osób.

Rifenowie od wieków pozostają w kontakcie z ludnością arabską – w ciągu swojej historii wielokrotnie walczyli o zwierzchnictwo nad terenami Maroka. W latach 20. XX w. w powstaniu pod wodzą Abd al-Karima proklamowali Republikę Rif, powstanie zostało jednak stłumione przez wojska francuskie i hiszpańskie.

Współcześnie Rifenowie są już częściowo zarabizowani, większość jednak wciąż zachowuje odrębność kulturową i posługuje się na co dzień językiem tarifi (tarifit) z rodziny berberskiej.

Tradycyjnymi zajęciami Rifenów są uprawa roli, hodowla owiec i sadownictwo. W ostatnich latach ze względu na trudne warunki życiowe na marokańskiej prowincji obserwuje się migrację zarobkową Rifenów w doliny rzeczne i do miast oraz emigrację do Europy.

Rifenowie wyznają islam sunnicki. Ważnym elementem jest kult ascetów, zwanych w islamie marabutami.

Znani Rifenowie

Bibliografia

  • Damm, Krystyna i Mikusińska, Aldona (red.), Ludy i języki świata, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000, str. 179