Rzepliński Kanał

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rzepliński Kanał (Struga Rzeplińska)
Państwo

 Polska

Struga
Długość ok. 13 km
Źródło
Miejsce Rzeplino
Współrzędne

53°16′07″N 15°11′49″E/53,268611 15,196944

Ujście
Recypient Ina
Miejsce

przed mostem obwodnicy Stargardu

Współrzędne

53°18′37″N 15°03′51″E/53,310278 15,064167

Położenie na mapie gminy wiejskiej Stargard
Mapa konturowa gminy wiejskiej Stargard, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu stargardzkiego
Mapa konturowa powiatu stargardzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Rzepliński Kanał (Struga Rzeplińska)kanał wodny w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Dolice i Gminie Stargard. Kanał jest równoległy do biegu rzeki Iny, jego zadaniem jest odwadnianie bagnistej doliny tej rzeki. Regulacji naturalnego cieku o podobnym przebiegu dokonano w XIX wieku, ale do czasów obecnych funkcjonuje określenie Struga Rzeplińska. Około kilometra powyżej ujścia wód do Iny koryto Rzeplińskiego Kanału jest połączone poprzez zastawki z korytem Małej Iny, w przypadku przyboru wód tej rzeki część z nich jest odprowadzana do Rzeplińskiego Kanału, a nim do Iny. Rzepliński Kanał jest oznaczany na wszystkich mapach regionu, mimo iż nie jest to ciek o dużym przepływie wód[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Okolice Szczecina, Wyd. ExpressMap ISBN 978-83-60120-96-5