Przejdź do zawartości

Skarb z Pińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skarb z Pińska datowany na X wiek

Skarb z Pińska odnaleziony został w latach 30. XX wieku w okolicach miasta Pińsk. Ukryto go zapewne w drugiej połowie X wieku, co sugerować mogą analogie w znaleziskach względem innych skarbów odkrytych na historycznych ziemiach Polesia[1].

Skarb z Pińska jest elementem zbiorów Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Przedmioty wchodzące w skład skarbu z Pińska[edytuj | edytuj kod]

Monety[edytuj | edytuj kod]

Na główną część skarbu składają się arabskie dirhemy: 330 kompletnych egzemplarzy oraz 230 "połówek". W większości pochodzą one z terenów dzisiejszego Iranu, zajmowanych w X wieku przez Samanidów. W wyniku analizy numizmatycznej określono daty powstania niektórych z monet obecnych w skarbie na lata 937-938. W skarbie znalazły się także monety kalifów bagdadzkich z lat 875-925 oraz monety dynasti Bujidów. Obecne są też próby naśladownictwa dirhemów z państwa Bułgarów Wołżańskich[2].

Ozdoby[edytuj | edytuj kod]

Kolejna część skarbu zawiera zespół 14 srebrnych ozdób oraz licznych fragmentów wyrobów tego typu, a także pierścionka ze srebrnego pręcika[3].

Wśród nich możemy wyróżnić lunule bogato zdobione kombinacjami splotów cienkiego drucika, perełkowatymi guzikami oraz małymi okruchami srebra nalewanymi na powierzchnię ozdoby. Podobne zdobienia mają także obecne w skarbie zausznice, czyli damskie ozdoby głowy[4].

Półfabrykaty[edytuj | edytuj kod]

Ostatnimi przedmiotami składającymi się na skarb są srebrne półfabrykaty, których jubiler mógł użyć do naprawy lub wytworzenia kolejnych ozdób[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. Lis, Skarb srebrnych ozdób i monet z X wieku..., Kazimierz Dolny, 1996.
  2. P. Lis, Skarb srebrnych ozdób i monet z X wieku..., Kazimierz Dolny, 1996.
  3. P. Lis, Skarb srebrnych ozdób i monet z X wieku..., Kazimierz Dolny, 1996.
  4. P. Lis, Skarb srebrnych ozdób i monet z X wieku..., Kazimierz Dolny, 1996.
  5. P. Lis, Skarb srebrnych ozdób i monet z X wieku..., Kazimierz Dolny, 1996.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]