Liternictwo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
poprawka po poprawce
Liternictwo nie jest typografią czyli metodą uzyskiwania druku wypukłego w drukarstwie i nie powinna być z nim utorzsamiana
Linia 1: Linia 1:
'''Liternictwo'''
'''Liternictwo''' - jeden z działów [[grafika|grafiki użytkowej]]. Termin ten dotyczy kilku zagadnień o podobnej tematyce. Nie jest błędem używanie tego terminu wymiennie z [[typografia|typografią]].
Liternictwo najszersze stosowane pojęcie dotyczące posługiwania się symbolami i układami symboli, najpowszechniej utożsamiany z symbolami - znakami alfabetów i numerycznymi (alfanumerycznymi).


Dział grafiki reprezentowany zarówno w grafice użytkowej jak i grafice artystycznej. Przedmiot wykładany na Akademiach Sztuk Pięknych.
Liternictwem można określić zagadnienia dotyczące praktycznego zastosowania [[znaki pisarskie|znaków pisarskich]]. Komentując zaprojektowane lub wydrukowane teksty możemy wypowiadać się o użytym w nich liternictwie. O ile jednak typografia zajmuje się budową znaków i układaniem z nich całych tekstów, to liternictwo dotyczy również pojedynczych napisów i tworzenia specjalnie dla tych napisów indywidualnych [[krój pisma|krojów]] [[litera|liter]], często o unikalnym wyglądzie.


Liternictwo obejmuje wszystkie formy reprezentacji wizualnej konkretnego przedmiotu, zachowania, pojęcia, miejsca, zdarzenia, organizacji, firmy, osoby, zwierzęcia itp., który może zostać odebrany przez odbiorcę lub obserwatora jako jednoznacznie go reprezentujący na podstawie wizualnego lub dotykowego wrażenia odebranego podczas oceny symbolu lub ciągu symboli wizualnych lub dotykowych.
W takich napisach znaki mogą odchodzić daleko od umowności [[symbol]]i w stronę absolutnie dowolnych obrazów tworzących poszczególne znaki lub też całe napisy. Np. napis "Ameryka" może być zbudowany z fragmentów flagi USA, a "komin" może być napisany w pionie literami o fakturze muru ceglanego. Liternictwo to nie tylko zastosowania typografii (w znaczeniu - [[druk]]u), ale także ręcznego rysowania i malowania liter (i napisów), wykuwania ich w kamieniu, odlewania w metalu, itp.
Liternictwo obejmuje zarówno techniki prezentacji fizycznej - materialnej symboli w sposób statyczny: rysunki, malowidła, ryty, rzeźby, układy graficzne, kolaże, struktury architektoniczne, jak i w formie ruchomej (światło, woda, i inne media najczęściej o charakterze fizycznych zjawisk falowych): film, układy świetlne, projektory multimedialne itp., jak również w form nie materialnych mających na celu wykonanie reprezentacji materialnej takiej jak wzory matematyczne (najczęściej krzywe Bezie II lub III stopnia) lub układy zerowymiarowych punktów (np. piksele) posiadających kształty dające się opisać matematycznie (kształty euklidesowe: kwadrat, prostokąt, rąb, wielokąt, koło, elipsa) i mogących być wizualizowanymi np. na ekranie komputera za pomocą punktów monitora wyświetlanych w postaci numerowanych kolumn i wierszy. Podczas wyświetlania na ekranie komputera zarówno symbole opisane krzywymi matematycznymi jak i piksele muszą zostać pokazane za pomocą dostępnych środków – punktów monitora, projektory dla osób niewidomych. To punkt monitora posiada zadane przez producenta wymiary i kształt a dzięki nadanym parametrom wypełnienia, grubości obrysu i koloru obrysu (naogół tekst nie ma nadawanych parametrów obrysu) i przy współudziale oprogramowania piksel lub przeliczone krzywe nabierają wymiarów rzeczywistych zależnych od wymiaru punktu monitora (w punktach na jednostce powierzchni monitora). Z wizualizacją krzywych opisujących kształty symboli, zarówno alfanumerycznych (litery, cyfry, znaki interpunkcyjne, łączniki, znaki przestankowe itp.) jak i piktogramów wiążą się techniki wygładzania kształtów znaków (ang. antyaliasing) na ekranie komputera w celu polepszenia ich czytelności.
W przypadku zastosowań cyfrowych liternictwo błędnie jest określane typografią. Typografia jest pierwszą fizyczną formą liternictwa użytkowego wykonywanego w postaci druku wypukłego z zastosowaniem początkowo drewnianych czcionek. Typografia pojęciowo podobnie jak rotograwiura, offset, czy sitodruk dotyczy techniki fizycznego otrzymania druku za pomocą np. farby. Słowo typografia nie powinno w z związku z tym być zamiennie stosowane ze znacznie szerszym pojęciem liternictwa, a tym bardziej nie powinno być stosowane do określania wizualnej reprezentacji na ekranie komputera liternictwa.
Genealogia błędu podobna jest do zastosowania słowa czcionka w pierwszym tłumaczeniu na język polski folderu Fonts systemu operacyjnego MS Windows.


===Zobacz też===
===Zobacz też===

Wersja z 07:02, 20 sty 2008

Liternictwo Liternictwo najszersze stosowane pojęcie dotyczące posługiwania się symbolami i układami symboli, najpowszechniej utożsamiany z symbolami - znakami alfabetów i numerycznymi (alfanumerycznymi).

Dział grafiki reprezentowany zarówno w grafice użytkowej jak i grafice artystycznej. Przedmiot wykładany na Akademiach Sztuk Pięknych.

Liternictwo obejmuje wszystkie formy reprezentacji wizualnej konkretnego przedmiotu, zachowania, pojęcia, miejsca, zdarzenia, organizacji, firmy, osoby, zwierzęcia itp., który może zostać odebrany przez odbiorcę lub obserwatora jako jednoznacznie go reprezentujący na podstawie wizualnego lub dotykowego wrażenia odebranego podczas oceny symbolu lub ciągu symboli wizualnych lub dotykowych. Liternictwo obejmuje zarówno techniki prezentacji fizycznej - materialnej symboli w sposób statyczny: rysunki, malowidła, ryty, rzeźby, układy graficzne, kolaże, struktury architektoniczne, jak i w formie ruchomej (światło, woda, i inne media najczęściej o charakterze fizycznych zjawisk falowych): film, układy świetlne, projektory multimedialne itp., jak również w form nie materialnych mających na celu wykonanie reprezentacji materialnej takiej jak wzory matematyczne (najczęściej krzywe Bezie II lub III stopnia) lub układy zerowymiarowych punktów (np. piksele) posiadających kształty dające się opisać matematycznie (kształty euklidesowe: kwadrat, prostokąt, rąb, wielokąt, koło, elipsa) i mogących być wizualizowanymi np. na ekranie komputera za pomocą punktów monitora wyświetlanych w postaci numerowanych kolumn i wierszy. Podczas wyświetlania na ekranie komputera zarówno symbole opisane krzywymi matematycznymi jak i piksele muszą zostać pokazane za pomocą dostępnych środków – punktów monitora, projektory dla osób niewidomych. To punkt monitora posiada zadane przez producenta wymiary i kształt a dzięki nadanym parametrom wypełnienia, grubości obrysu i koloru obrysu (naogół tekst nie ma nadawanych parametrów obrysu) i przy współudziale oprogramowania piksel lub przeliczone krzywe nabierają wymiarów rzeczywistych zależnych od wymiaru punktu monitora (w punktach na jednostce powierzchni monitora). Z wizualizacją krzywych opisujących kształty symboli, zarówno alfanumerycznych (litery, cyfry, znaki interpunkcyjne, łączniki, znaki przestankowe itp.) jak i piktogramów wiążą się techniki wygładzania kształtów znaków (ang. antyaliasing) na ekranie komputera w celu polepszenia ich czytelności. W przypadku zastosowań cyfrowych liternictwo błędnie jest określane typografią. Typografia jest pierwszą fizyczną formą liternictwa użytkowego wykonywanego w postaci druku wypukłego z zastosowaniem początkowo drewnianych czcionek. Typografia pojęciowo podobnie jak rotograwiura, offset, czy sitodruk dotyczy techniki fizycznego otrzymania druku za pomocą np. farby. Słowo typografia nie powinno w z związku z tym być zamiennie stosowane ze znacznie szerszym pojęciem liternictwa, a tym bardziej nie powinno być stosowane do określania wizualnej reprezentacji na ekranie komputera liternictwa. Genealogia błędu podobna jest do zastosowania słowa czcionka w pierwszym tłumaczeniu na język polski folderu Fonts systemu operacyjnego MS Windows.

Zobacz też