Podmioty polityki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Pugno (dyskusja | edycje)
redakcyjne, techniczne
Linia 1: Linia 1:
== Podmioty polityki są to osoby, które w sposób czynny biorą udział w życiu politycznym. Starają się wpływać na [[władze]] lub być blisko niej, dążą one do bezpośredniej lub pośredniej możliwości wpływania na [[decyzje polityczne]]. Możemy wyróżnić dwa rodzaje owego wpływu '''formalną i nieformalną '''. Formalna jest zgodna z normami w [[polityce]] a nieformalna natomiast nie mieści się w kanonach "oficjalnych norm postępowania"¹. Najlepiej obrazuje to istnienie nielegalnych organizacji politycznych. Podmioty polityki przede wszystkim dzieli się na '''pierwotne i wtórne'''. Pierwotne to bardzo liczebne [[grupy społeczne]] i wspólnoty narodowe, podmioty wtórne są to [[instytucje polityczne]] oraz inne siły polityczne, które przedstawiają interesy [[grup społecznych]]. Istnieje także inne kryterjum podziału podmiotów polityki tj.'''liczebności, miejsca w strukturze politycznej i funcji'''
'''Podmioty polityki''' są to osoby, które w sposób czynny biorą udział w życiu politycznym. Starają się wpływać na [[władza|władzę]] lub być blisko niej, dążą one do bezpośredniej lub pośredniej możliwości wpływania na [[decyzje polityczne]]. Możemy wyróżnić dwa rodzaje owego wpływu, '''formalny i nieformalny'''. Formalny jest zgodny z normami w [[polityka|polityce]], nieformalny natomiast nie mieści się w kanonach "oficjalnych norm postępowania". Najlepiej obrazuje to istnienie nielegalnych organizacji politycznych. Podmioty polityki przede wszystkim dzieli się na '''pierwotne i wtórne'''. Pierwotne to bardzo liczebne [[grupy społeczne]] i wspólnoty narodowe, podmioty wtórne są to [[instytucje polityczne]] oraz inne siły polityczne, które przedstawiają interesy [[grup społecznych]]. Istnieje także inne kryterium podziału podmiotów polityki tj.'''liczebności, miejsca w strukturze politycznej i funcji'''.


W kryterium liczebności występują: podmioty zbiorowe i podmioty indywidualne
W kryterium liczebności występują: podmioty zbiorowe i podmioty indywidualne.
W kryterium funkcji wyróżnia się: podmioty decyzji i podmioty wpływu
W kryterium funkcji wyróżnia się: podmioty decyzji i podmioty wpływu.


==Bibliografia==
*Eugeniusz Zieliński, ''Nauka o państwie i polityce'', Warszawa 2006.


{{kategoria:politologia|polityka}}
----
Bibliografia

Eugeniusz Zieliński,Nauka o państwie i polityce,Warszawa 2006

¹Eugeniusz Zieliński,Nauka o państwie i polityce,Warszawa 2006

----
[http://www.sciaga.pl/tekst/23461-24-zagadnienia_polityczne]
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Proces_polityczny_(politologia)]
==

Wersja z 22:53, 31 maj 2008

Podmioty polityki są to osoby, które w sposób czynny biorą udział w życiu politycznym. Starają się wpływać na władzę lub być blisko niej, dążą one do bezpośredniej lub pośredniej możliwości wpływania na decyzje polityczne. Możemy wyróżnić dwa rodzaje owego wpływu, formalny i nieformalny. Formalny jest zgodny z normami w polityce, nieformalny natomiast nie mieści się w kanonach "oficjalnych norm postępowania". Najlepiej obrazuje to istnienie nielegalnych organizacji politycznych. Podmioty polityki przede wszystkim dzieli się na pierwotne i wtórne. Pierwotne to bardzo liczebne grupy społeczne i wspólnoty narodowe, podmioty wtórne są to instytucje polityczne oraz inne siły polityczne, które przedstawiają interesy grup społecznych. Istnieje także inne kryterium podziału podmiotów polityki tj.liczebności, miejsca w strukturze politycznej i funcji.

W kryterium liczebności występują: podmioty zbiorowe i podmioty indywidualne. W kryterium funkcji wyróżnia się: podmioty decyzji i podmioty wpływu.

Bibliografia

  • Eugeniusz Zieliński, Nauka o państwie i polityce, Warszawa 2006.