Trzy Cechy Istnienia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
new
 
kor.
Linia 1: Linia 1:
W Buddyzmie Trzy Cechy (lub Znaki) Istnienia to jedna z głównych doktryn głosząca, że wszelkie uwarunkowane istnienie podlega nietrwałości, (pali ''[[anicca]]''), brakowi zadowolenia lub cierpieniu (pali ''[[dukkha]]'') oraz jest pozbawione trwałego, istniejącego niezależnie ''"ja"'' (pali ''[[anattā]]'').
W Buddyzmie Trzy Cechy (lub Znaki) Istnienia (pali ''tii lakkhana''), oreślane też jako Trzy Pieczęcie Dharmy (sanskr. ''dharma mudra'') to jedna z głównych doktryn głosząca, że wszelkie uwarunkowane istnienie podlega (1) nietrwałości, (pali ''[[anicca]]''), (2) brakowi zadowolenia lub cierpieniu (pali ''[[dukkha]]'') oraz (3) jest pozbawione trwałego, istniejącego niezależnie ''"ja"'' (pali ''[[Anatman|anattā]]'').


W Sutrch w przekazie północnym zachowanych w tłmaczeniach tybetańskich i chińskich te Trzy Cechy Istnienia podawane są też jako: Nietrwałość, Brak-ja i [[Nirwana]].
W Sutrch w przekazie północnym zachowanych w tłmaczeniach tybetańskich i chińskich te Trzy Cechy Istnienia podawane są też jako: (1) Nietrwałość, (2) Brak-ja i (3) [[Nirwana]].

Wersja z 16:50, 19 paź 2008

W Buddyzmie Trzy Cechy (lub Znaki) Istnienia (pali tii lakkhana), oreślane też jako Trzy Pieczęcie Dharmy (sanskr. dharma mudra) to jedna z głównych doktryn głosząca, że wszelkie uwarunkowane istnienie podlega (1) nietrwałości, (pali anicca), (2) brakowi zadowolenia lub cierpieniu (pali dukkha) oraz (3) jest pozbawione trwałego, istniejącego niezależnie "ja" (pali anattā).

W Sutrch w przekazie północnym zachowanych w tłmaczeniach tybetańskich i chińskich te Trzy Cechy Istnienia podawane są też jako: (1) Nietrwałość, (2) Brak-ja i (3) Nirwana.