Trzy Cechy Istnienia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
korekta i kategoria
kor.
Linia 1: Linia 1:
W Buddyzmie Trzy Cechy (lub Znaki) Istnienia (pali ''ti-lakkhana''), określane też jako Trzy Pieczęcie Dharmy (sanskr. ''dharma mudra'') to doktryn głosząca, że wszelkie uwarunkowane istnienie podlega (1) nietrwałości, (pali ''[[anicca]]''), (2) brakowi zadowolenia lub cierpieniu (pali ''[[dukkha]]'') oraz (3) jest pozbawione trwałego, istniejącego niezależnie ''"ja"'' (pali ''[[Anatman|anattā]]''). To właśnie dogłębnę zrozumienie tych trzech rzeczy uważane jest za wyzwalającą mądrość (pali ''panna''), która prowadzi do zakończenia cierpienia i z nieustannego odradzania się w kręgu [[samsara|samsary]].
W Buddyzmie ''Trzy Cechy Istnienia'' (pali ''ti-lakkhana''), określane też jako Trzy Pieczęcie Dharmy (sanskr. ''dharma mudra'') to doktryn głosząca, że wszelkie uwarunkowane istnienie podlega (1) nietrwałości, (pali ''[[anicca]]''), (2) brakowi zadowolenia lub cierpieniu (pali ''[[dukkha]]'') oraz (3) jest pozbawione trwałego, istniejącego niezależnie ''"ja"'' (pali ''[[Anatman|anattā]]''). To właśnie dogłębnę zrozumienie tych trzech rzeczy uważane jest za wyzwalającą mądrość (pali ''panna''), która prowadzi do zakończenia cierpienia i z nieustannego odradzania się w kręgu [[samsara|samsary]] (patrz [[Cztery Szlachetne Prawdy]].


W Sutrach w przekazie północnym zachowanych w tłmaczeniach tybetańskich i chińskich te Trzy Cechy Istnienia podawane są też jako: (1) Nietrwałość, (2) Brak-ja i (3) [[Nirwana]].
W Sutrach w przekazie północnym zachowanych w tłmaczeniach tybetańskich i chińskich te Trzy Cechy Istnienia podawane są też jako: (1) Nietrwałość, (2) Brak-ja i (3) [[Nirwana]].

Wersja z 18:52, 19 paź 2008

W Buddyzmie Trzy Cechy Istnienia (pali ti-lakkhana), określane też jako Trzy Pieczęcie Dharmy (sanskr. dharma mudra) to doktryn głosząca, że wszelkie uwarunkowane istnienie podlega (1) nietrwałości, (pali anicca), (2) brakowi zadowolenia lub cierpieniu (pali dukkha) oraz (3) jest pozbawione trwałego, istniejącego niezależnie "ja" (pali anattā). To właśnie dogłębnę zrozumienie tych trzech rzeczy uważane jest za wyzwalającą mądrość (pali panna), która prowadzi do zakończenia cierpienia i z nieustannego odradzania się w kręgu samsary (patrz Cztery Szlachetne Prawdy.

W Sutrach w przekazie północnym zachowanych w tłmaczeniach tybetańskich i chińskich te Trzy Cechy Istnienia podawane są też jako: (1) Nietrwałość, (2) Brak-ja i (3) Nirwana.