Polana Smutkowska: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 90 bajtów ,  10 lat temu
m
poprawki
m (Sprawdzanie nowych stron: {{kategoria}}, {{linki}})
m (poprawki)
'''Polana Smutkowska''' - Polana w [[Roztoka Ryterska|Roztoce Ryterskiej]] położona na wysokości 680-750 m.n.p.m, u podnóża [[Jaworzyna Mała|Jaworzyny Małej]] (884m.n.p.m) w Paśmie Radziejowej( w [[Beskid Sądecki)|Beskidzie Sądeckim]] w dolinie bezimiennego obecnie (kiedyś zwanym Jasionowskim ,Podjasionowskim) potoku będącego bocznym dopływem Małej[[Mała Roztoka|Małej Roztoki]].
{{kategoria}}{{linki}}
Nazwa polany miała by pochodzić od jej położenia w "smutnej" dolinie do której słońce zagląda na krótko i szybko zachodzi za położone naprzeciw polany góry [[Jaworzyna|Jaworzyny]]: -Bystrą (803 m.n.p.m) i Małą (884m .n.p m). Natomiast na mapie katastralnej z [[1846]] roku figuruje jako "Polana Smułkowska". Według E.Pawłowskiego polana swą nazwę zawdzięcza włascicielowiwłaścicielowi o nazwisku "Smułka". Do płowy lat 80-XX wieku użytkowana była przez dwóch właścicieli jako łąka kośna.Obecnie w połowie jest zalesiona a druga nieużytkowana powoli zarasta.
Polana Smutkowska.
 
Polana w Roztoce Ryterskiej położona na wysokości 680-750 m.n.p.m, u podnóża Jaworzyny Małej (884m.n.p.m) w Paśmie Radziejowej(Beskid Sądecki) w dolinie bezimiennego obecnie (kiedyś zwanym Jasionowskim ,Podjasionowskim) potoku będącego bocznym dopływem Małej Roztoki.
 
== Literatura. ==
Nazwa polany miała by pochodzić od jej położenia w "smutnej" dolinie do której słońce zagląda na krótko i szybko zachodzi za położone naprzeciw polany góry Jaworzyny: -Bystrą (803 m.n.p.m) i Małą(884m .n.p m). Natomiast na mapie katastralnej z 1846 roku figuruje jako "Polana Smułkowska". Według E.Pawłowskiego polana swą nazwę zawdzięcza włascicielowi o nazwisku "Smułka".
*Plan Gminy Rytro.1:1700
*E.Pawłowski ."Nazwy terenowe ziemi sądeckiej" Wrocław 1984
*Mapa Turystyczna Beskid Sądecki 1;50000. Agencja W i T. Piwniczna 2007.
*Mapa turystyczna Piwniczna-Zdrój i okolice.1:50000.Ag. Wyd. W i T.Piwniczna
 
[[Kategoria. :Gmina Rytro.]]
 
Do płowy lat 80-XX wieku użytkowana była przez dwóch włascicieli jako łąka kośna.Obecnie w połowie jest zalesiona a druga nieużytkowana powoli zarasta.
 
Literatura.
 
Plan Gminy Rytro.1:1700
 
E.Pawłowski ."Nazwy terenowe ziemi sądeckiej" Wrocław 1984
 
 
Mapa Turystyczna Beskid Sądecki 1;50000. Agencja W i T. Piwniczna 2007.
 
 
Mapa turystyczna Piwniczna-Zdrój i okolice.1:50000.Ag. Wyd. W i T.Piwniczna
 
Kategoria. Gmina Rytro.
5912

edycji

Menu nawigacyjne