François Fénelon: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
YonaBot (dyskusja | edycje)
PYTEK (dyskusja | edycje)
poprawa linków
Linia 5: Linia 5:
Urodził się w Château de Fénelon, w Sainte-Mondane, [[Périgord]], [[Akwitania]].
Urodził się w Château de Fénelon, w Sainte-Mondane, [[Périgord]], [[Akwitania]].


Fénelon został arcybiskupem [[Cambrai]] w roku [[1695]]. Poznał wtedy Madame Guyon i był odtąd pod wpływem jej [[Kwietyzm|kwietystycznych]] poglądów. Bronił kwietyzmu w ''Wyjaśnieniu mów świętych'', które potępił [[papież]] [[Innocenty XII]], a [[Ludwik XIV]] skazał autora na banicję.
Fénelon został arcybiskupem [[Cambrai]] w roku [[1695]]. Poznał wtedy [[Madame Guyon]] i był odtąd pod wpływem jej [[Kwietyzm|kwietystycznych]] poglądów. Bronił kwietyzmu w ''Wyjaśnieniu mów świętych'', które potępił [[papież]] [[Innocenty XII]], a [[Ludwik XIV]] skazał autora na banicję.


== Linki zewnętrzne==
== Linki zewnętrzne==

Wersja z 13:45, 5 lip 2007

François Fénelon.

François de Salignac de la Mothe, znany jako François Fénelon (6 sierpnia 1651 - 7 stycznia 1715), był francuskim teologiem poetą i pisarzem. Fénelon jest najlepiej pamiętany jako autor dzieła Przygody Telemacha, atakującego francuską monarchię absolutną, po raz pierwszy wydanego w 1699. Jest także autorem Doskonałości chrześcijanina i Maksym Świętych.

Urodził się w Château de Fénelon, w Sainte-Mondane, Périgord, Akwitania.

Fénelon został arcybiskupem Cambrai w roku 1695. Poznał wtedy Madame Guyon i był odtąd pod wpływem jej kwietystycznych poglądów. Bronił kwietyzmu w Wyjaśnieniu mów świętych, które potępił papież Innocenty XII, a Ludwik XIV skazał autora na banicję.

Linki zewnętrzne