Przejdź do zawartości

Krates z Teb: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Frydman (dyskusja | edycje)
m przeredagowanie, jedno źródło
Linia 1: Linia 1:
{{stub}} {{źródła}}
'''Krates z Teb '''([[greka|gr]]. {{grc|Κράτης ὁ Θηβαῖος}} ''Krates ho Thebaios''; ok. [[V w. p.n.e.|V]]/[[IV w. p.n.e.]]), przedstawiciel nurtu [[cynizm|cynickiego]]. Uczeń [[Diogenes z Synopy|Diogenesa z Synopy]], nauczyciel [[Zenon z Kition|Zenona z Kition]]. Jego żoną była [[Hipparchia]], również filozof.
'''Krates z Teb '''([[greka|gr]]. {{grc|Κράτης ὁ Θηβαῖος}} ''Krates ho Thebaios''; ur. [[365 p.n.e.]] w [[Teby|Tebach]] - [[285 p.n.e.]] w Tebach) , przedstawiciel nurtu [[cynizm|cynickiego]]. Uczeń [[Diogenes z Synopy|Diogenesa z Synopy]], nauczyciel [[Zenon z Kition|Zenona z Kition]], twórcy stoicyzmu. Jego żoną była [[Hipparchia]], również filozof. Zachowały się jedynie fragmenty z jego dzieł, m.in. jego rozumienie filozofii cynizmu.


== Życiorys ==
Zachowały się jedynie fragmenty z jego dzieł (był autorem parodii poważanych i cenionych tekstów).


== Poglądy ==
Krates twierdził, że pragnienie bogactwa i sławy są złem, a ich przeciwieństwa - ubóstwo i niesława najlepszym przyjacielem mędrca, ponieważ pozwala i uczy, jak potrzebować jedynie samego siebie - do szczęścia ([[autarkia]]).

Podkreślał marność rzeczy.
Krates twierdził, że pragnienie bogactwa i sławy są złem, a ich przeciwieństwa - ubóstwo i niesława najlepszym przyjacielem mędrca, ponieważ pozwala i uczy, jak potrzebować jedynie samego siebie - do niezależności, czyli wg cyników szczęścia ([[autarkia]]). Był on pierwszym cynikiem, który posiadał stanowisko i majątek, ale je porzucił, gdyż chciał postępować zgodnie z filozofią cynicką.<ref>Władysław Tatarkiewicz ''Historia Filozofii t.1'' Wydawnictwo PWN 1983(9) s.80</ref> Krates będąc człowiekiem z natury bardzo pogodnym, wprowadził do cynizmu element oddania dla innych i filantropii. Podkreślał marność rzeczy.
Krates będąc człowiekiem z natury bardzo pogodnym, wprowadził do cynizmu element oddania dla innych i filantropii.

== Ciekawostki ==
Był autorem parodii poważanych i cenionych tekstów.

== Bibliografia ==
* Władysław Tatarkiewicz ''Historia Filozofii t.1'' Wydawnictwo PWN 1983(9) s.80


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
Linia 11: Linia 18:


{{filozofia stub}}
{{filozofia stub}}

[[Kategoria:Filozofowie starożytnej Grecji]]
[[Kategoria:Filozofowie starożytnej Grecji]]
[[Kategoria:Biografia]]


[[ca:Crates de Tebes]]
[[ca:Crates de Tebes]]

Wersja z 18:05, 26 gru 2008

Szablon:Stub Szablon:Źródła Krates z Teb (gr. Κράτης ὁ Θηβαῖος Krates ho Thebaios; ur. 365 p.n.e. w Tebach - 285 p.n.e. w Tebach) , przedstawiciel nurtu cynickiego. Uczeń Diogenesa z Synopy, nauczyciel Zenona z Kition, twórcy stoicyzmu. Jego żoną była Hipparchia, również filozof. Zachowały się jedynie fragmenty z jego dzieł, m.in. jego rozumienie filozofii cynizmu.

Życiorys

Poglądy

Krates twierdził, że pragnienie bogactwa i sławy są złem, a ich przeciwieństwa - ubóstwo i niesława najlepszym przyjacielem mędrca, ponieważ pozwala i uczy, jak potrzebować jedynie samego siebie - do niezależności, czyli wg cyników szczęścia (autarkia). Był on pierwszym cynikiem, który posiadał stanowisko i majątek, ale je porzucił, gdyż chciał postępować zgodnie z filozofią cynicką.[1] Krates będąc człowiekiem z natury bardzo pogodnym, wprowadził do cynizmu element oddania dla innych i filantropii. Podkreślał marność rzeczy.

Ciekawostki

Był autorem parodii poważanych i cenionych tekstów.

Bibliografia

  • Władysław Tatarkiewicz Historia Filozofii t.1 Wydawnictwo PWN 1983(9) s.80

Linki zewnętrzne

Szablon:Filozofia stub

  1. Władysław Tatarkiewicz Historia Filozofii t.1 Wydawnictwo PWN 1983(9) s.80