ATTAC: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
RibotBOT (dyskusja | edycje)
MatmaBot (dyskusja | edycje)
m poprawa zapisu nagłówków, WP:SK
Linia 1: Linia 1:
'''ATTAC Polska''' (z ang. ''Association for the Taxation of financial for the aid of Citzen'', pol: ''Obywatelska Inicjatywa Opodatkowania Obrotu Kapitałowego'') - międzynarodowe stowarzyszenie działające również w [[Polska|Polsce]], którego celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom wyzysku i dyskryminacji jednostek za pomocą dominacji ekonomicznej i przymusu politycznego.
[[Plik:Manif Paris 2005-11-19 dsc06338.jpg|right|thumb|300px|<center>Manifestacja członków ruchu ATTAC w Paryżu<br />(19 listopad 2005)]]
'''ATTAC''' to '''Obywatelska Inicjatywa Opodatkowania Obrotu Kapitałowego''' ([[Język francuski|fr.]] '''A'''ssociation pour la '''T'''axation des '''T'''ransactions pour l' '''A'''ide aux '''C'''itoyens lub [[język angielski|ang.]] '''A'''ssociation for the '''T'''axation of Financial '''T'''ransactions for the '''A'''id of '''C'''itizens) to międzynarodowy [[Ruch społeczny (socjologia)|ruch społeczny]], powstały w grudniu [[1998]] roku w [[Paryż]]u, mający pierwotnie na celu propagowanie wprowadzenia [[podatek Tobina|podatku Tobina]]. Później organizacja dołączyła inne postulaty takie jak:
* likwidacja rajów podatkowych,
* zmiana zasad kredytowania państw trzeciego świata,
* likwidacja tzw. ''tanich bander'' w transporcie morskim,
* likwidacja nieuzasadnionych ulg,
* przestrzeganie praw jednostek, wspólnot i narodów,
* odrzucenie ukladu GATS,
* dochód podstawowy (ATTAC Polska),
* odrzucenie europejskiego [[Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy|Traktatu Konstytucyjnego]],
* odrzucenie tzw. [[Dyrektywa usługowa|Dyrektywy Bolkesteina]].


ATTAC Polska powstał w 2001 roku. jego założycielami byli: '''Andrzej Gwiazda''', '''Joanna Duda-Gwiazda''' oraz '''Stefan Adamski'''.
== Zobacz te ==
{{Commons|ATTAC}}
* [[Ruch antyglobalistyczny|alterglobalizm]]
* [[James Tobin]]
* [[lewica]]
* [[Zielona polityka]]


Pierwsze Walne Zebranie, na którym wybrano władze stowarzyszenia i nakreślono kierunki działania, odbyło się w Gdańsku, 15 września 2001 roku. Obecni na spotkaniu byli działacze francuskiego ATTAC, wraz z '''Ewą Kubasiewicz''' (dawną działaczką opozycji solidarnościowej, mieszkającą we Francji), którzy udzielili pełnomocnictw na tworzenie polskiego oddziału. Pierwszym przewodniczącym zarządu stowarzyszenia został '''Maciej Muskat''', a wiceprzewodniczącą '''Joanna Duda-Gwiazda'''. Obecnie przewodniczącą stowarzyszenia jest '''Ewa Ziółkowska''', a wiceprzewodniczącym '''Piotr Kawiorski'''.
== Linki zewnętrzne ==
* [http://www.attac.org.pl ATTAC Polska]
* [http://www.attac.org ATTAC na świecie]


ATTAC zajmuje się działalnością edukacyjną, występuje przeciwko neoliberalnemu porządkowi w gospodarce i mediach, protestuje przeciwko prywatyzacji nauki, służby zdrowia, kultury i innych dóbr ogólnoludzkich. Optuje za likwidacją rajów podatkowych, specjalnych enklaw ekonomicznych i tanich bander. Działa na rzecz równoprawnego traktowania wszelkich form własności - jakiekolwiek regulacje prawne winny jednakowo traktować własność prywatną, państwową, publiczną, samorządową czy spółdzielczą. Działacze stowarzyszenia uważają, iż przedkładanie jakiejkolwiek formy własności nad inne jest przejawem szkodliwego ideologizowania życia gospodarczego.
[[Kategoria:Międzynarodowe organizacje pozarządowe]]
[[Kategoria:Ruchy społeczne]]


W Polsce ATTAC ma za sobą organizację i udział w kilkuset debatach i konferencjach, wielu manifestacjach i wiecach, kampaniach i projektach. Wydał również cztery numery pisma '''"Ziarnko Piasku"''', zostało ono jednak zawieszone z powodów braków finansowych. Stowarzyszenie utrzymuje się z darowizn i składek.
[[ca:Attac]]

[[da:Attac]]
ATTAC uczestniczy stale w europejskim ruchu alterglobalistycznym, inaczej zwanym również "krytykami globalizacji". Jest w strukturach '''ATTAC Europa''', grupy delegatek i delegatów z poszczególnych krajów, koordynujących działania w skali ponadnarodowej. Bierze udział w pracach '''Europejskiego Forum Społecznego''', które organizuje swoje fora w różnych krajach - w 2010 roku EFS odbędzie się w Turcji.
[[de:Attac]]

[[et:ATTAC]]

[[en:Association pour la taxation des transactions pour l'aide aux citoyens]]
=== Linki zewnętrzne ===
[[es:ATTAC]]
* [http://www.attac.org.pl/ Strona ATTAC Polska]
[[eo:ATTAC]]
* [http://www.attac.org/ Strona ATTAC Europa]
[[fr:Association pour la taxation des transactions financières et pour l'action citoyenne]]

[[it:ATTAC]]
[[Kategoria:Organizacje społeczne]]
[[ku:Attac]]
[[nl:ATTAC]]
[[ja:ATTAC]]
[[no:Attac]]
[[pt:ATTAC]]
[[ro:ATTAC]]
[[simple:Attac (organization)]]
[[fi:ATTAC]]
[[sv:Attac]]
[[zh:ATTAC]]

Wersja z 19:41, 30 cze 2009

ATTAC Polska (z ang. Association for the Taxation of financial for the aid of Citzen, pol: Obywatelska Inicjatywa Opodatkowania Obrotu Kapitałowego) - międzynarodowe stowarzyszenie działające również w Polsce, którego celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom wyzysku i dyskryminacji jednostek za pomocą dominacji ekonomicznej i przymusu politycznego.

ATTAC Polska powstał w 2001 roku. jego założycielami byli: Andrzej Gwiazda, Joanna Duda-Gwiazda oraz Stefan Adamski.

Pierwsze Walne Zebranie, na którym wybrano władze stowarzyszenia i nakreślono kierunki działania, odbyło się w Gdańsku, 15 września 2001 roku. Obecni na spotkaniu byli działacze francuskiego ATTAC, wraz z Ewą Kubasiewicz (dawną działaczką opozycji solidarnościowej, mieszkającą we Francji), którzy udzielili pełnomocnictw na tworzenie polskiego oddziału. Pierwszym przewodniczącym zarządu stowarzyszenia został Maciej Muskat, a wiceprzewodniczącą Joanna Duda-Gwiazda. Obecnie przewodniczącą stowarzyszenia jest Ewa Ziółkowska, a wiceprzewodniczącym Piotr Kawiorski.

ATTAC zajmuje się działalnością edukacyjną, występuje przeciwko neoliberalnemu porządkowi w gospodarce i mediach, protestuje przeciwko prywatyzacji nauki, służby zdrowia, kultury i innych dóbr ogólnoludzkich. Optuje za likwidacją rajów podatkowych, specjalnych enklaw ekonomicznych i tanich bander. Działa na rzecz równoprawnego traktowania wszelkich form własności - jakiekolwiek regulacje prawne winny jednakowo traktować własność prywatną, państwową, publiczną, samorządową czy spółdzielczą. Działacze stowarzyszenia uważają, iż przedkładanie jakiejkolwiek formy własności nad inne jest przejawem szkodliwego ideologizowania życia gospodarczego.

W Polsce ATTAC ma za sobą organizację i udział w kilkuset debatach i konferencjach, wielu manifestacjach i wiecach, kampaniach i projektach. Wydał również cztery numery pisma "Ziarnko Piasku", zostało ono jednak zawieszone z powodów braków finansowych. Stowarzyszenie utrzymuje się z darowizn i składek.

ATTAC uczestniczy stale w europejskim ruchu alterglobalistycznym, inaczej zwanym również "krytykami globalizacji". Jest w strukturach ATTAC Europa, grupy delegatek i delegatów z poszczególnych krajów, koordynujących działania w skali ponadnarodowej. Bierze udział w pracach Europejskiego Forum Społecznego, które organizuje swoje fora w różnych krajach - w 2010 roku EFS odbędzie się w Turcji.


Linki zewnętrzne