Dyskusja:MacGyver (serial telewizyjny 1985): Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
drobne merytoryczne
Rasior (dyskusja | edycje)
Linia 39: Linia 39:
==MacGyver w TVP1 ==
==MacGyver w TVP1 ==
Pierwsze odcinki MacGyvera w Polsce były emitowane już w 1991 roku przez TVP1. Było to kilka pilotowych odcinków pokazywanych w sobotnie popołudnia. Tak więc informacja w artykule, że to Polonia 1 po raz pierwszy go emitowała jest nieprawdziwa. Polonia 1 jako pierwsza wyemitowała wszystkie odcinki i trwało to kilka lat, więc pewnie dlatego mylne skojarzenia i ten wpis. [[Wikipedysta:195.177.65.168|195.168.195.168]] ([[Dyskusja wikipedysty:195.177.65.168|dyskusja]]) 0:07, 9 lut 2010 (CEST)
Pierwsze odcinki MacGyvera w Polsce były emitowane już w 1991 roku przez TVP1. Było to kilka pilotowych odcinków pokazywanych w sobotnie popołudnia. Tak więc informacja w artykule, że to Polonia 1 po raz pierwszy go emitowała jest nieprawdziwa. Polonia 1 jako pierwsza wyemitowała wszystkie odcinki i trwało to kilka lat, więc pewnie dlatego mylne skojarzenia i ten wpis. [[Wikipedysta:195.177.65.168|195.168.195.168]] ([[Dyskusja wikipedysty:195.177.65.168|dyskusja]]) 0:07, 9 lut 2010 (CEST)

== Śmierć dziadka MacGyvera - Harry'ego ==

W artykule powiedziane jest, że umarł on pomiędzy 21 odcinkiem 5 sezonu a 6 odcinkiem 6 sezonu. Natomiast w 21 "Passages" padają jasno słowa, że MacGyver nie zdążył na pogrzeb, są sceny jak żegnał się z Harrym i swoimi rodzicami na statku odpływającym do zaświatów. MacGyver omal nie umiera w szpitalu, stąd też decyduje się wejść na statek poszukać swojego dziadka, a następnie chce go zabrać z powrotem. Ten jednak prosi go żeby uciekał i ratował siebie, bo Harry chce spotkać się z żoną i z córką. W 6 sezonie natomiast MacGyver realizuje testament swojego dziadka. Poniżej opis fabuły odcinka:
[http://www.tv.com/macgyver/passages/episode/47303/recap.html?tag=episode_header;recap]

Wersja z 23:10, 16 mar 2010

Używanie broni przez MacGyvera

Również nie zgadzam się z informacja o nieużywaniu broni przez MacGyvera. W filmie "Trial to Doomsday" MacGyver strzela z karabinu maszynowego.

Pytanko odnośnie grafiki

Oczywiście jest to "Richard Dean Anderson", ale moim zdaniem nie "jako MacGyver"

Imię MacGyvera

Sprawa jest poważna, bo oto powoli chwieje się moje dziecinne wyobrażenie o bohaterze. Autor artykułu podaje, że MacGyver miał na imię Angus, tymczasem pamiętam, że w jednym z odcinków, w którym wystąpował bodaj jego dziadek (MacGyvera, nie autora), tenże bliżej nieokreślony krewny zwraca się do MacGyvera per Bud. Pamietam to doskonale, bo ów odcinek oraz tajemnica, jaka się z niego wyłoniła, przez wiele tygodni pozostawały tematami rozlicznych, mistyczno-filozoficznych, często zaprawionych agesją i sztubacką zapalczywością, dysput moich i kolegów. --DaKa 23:14, 26 sie 2006 (CEST)[odpowiedz]


Słowo "bud" znaczy mniej więcej "stary", "koleś" w znaczeniu pozytywnym, np. "Cześć, stary/koleś. Co słychać?"

IPek ma rację. w tym znaczeniu bud było skróceniem słowa buddy. MacGyver miał na imię Angus. Hołek ҉ 21:51, 4 maja 2007 (CEST)

Pojedyncze użycie broni przez Macgyvera

Nie nie zgadzam się z autorem tekstu o postaci Macgyvera ponieważ w serialu główny bohater wielokrotnie używał broni.Widzimy to chociażby w 1 odcinku(w prologu)gdzie Mac bierze do ręki bodajże kałasznikowa i oddaje z niego strzały do "czarnych charakterów".Użycie broni przez bohatera w 1 odcinku dowodzi tylko tego,że nie został jeszcze wykrystalizowany pomysł na osobowość głównego bohatera serialu. Nie tylko w 1 odcinku została użyta broń przez Angusa,robi to on także w dwóch innych odcinkach,w których traci pamieć,(chociaż strzałów z broni już nie oddaje)jest to jeden z odcinków z Murdockiem i pewien odcinek drugiego sezonu jak się nie mylę.


Acik: Dokładnie, w pierwszym odcinku bawi się kałachem :] strzela w kierunku żołnierzy

Co nie zmienia faktu, że zestawiając całą masę sytuacji, w których mógł broni używać, a tego nie robił, względem tych pojedynczych przypadków, wyjdzie na to, że broni praktycznie nie używa. Wystarczy przywołać odcinek w elektrowni atomowej, gdzie rewolwer posłużył jako... klucz do zakręcenia zaworu. Myrth (dyskusja) 21:15, 3 cze 2009 (CEST)[odpowiedz]


Pierwsze zdanie artykułu

Jest ono 1) nieudane i źle napisane, 2) merytorycznie błędne. Proszę kogoś, kto ma prawo edytować ten artykuł o rozważenie następujących zmian:


  1. Zdanie "MacGyver - amerykański serial telewizyjny przedstawiający przygody bardzo uzdolnionego eks-agenta służb specjalnych." powinno zostać zmienione, bo sens ma tylko fragment: "MacGyver - amerykański serial telewizyjny przedstawiający przygody..."
  2. Co to znaczy "uzdolniony", tu akurat - utalentowanego, wszechstronnego, czyli "...wszechstronnie utalentowanego..."
  3. Na pewno nie "eks-agenta" (nie mam pomysłu, co można tu wpisać). Agent to zgodnie z polską nomenklaturą tajnych służb człowiek kontrolowany, któremu zleca się zadania i czesto płaci za zdradę (kraju, rodziny, współpracowników) lub zmusza do niej szantażem. Po polsku wyjątek to "agent specjalny" i odnosi się to do FBI i innych tego typu amerykańskich organizacji. MacGyver nie był funkcjonariuszem, agentem specjalnym. Był raczej wolnym strzelcem pracującym dla amerykańskiego rządu (od pewnego momentu ukrytego pod postacią think tanku - "Phoenix Foundation").
  4. Nie "służb specjalnych". To jest mylne i nadużywane pojęcie. MacGyver pracuje dla "tajnych służb". (Również w haśle Wikipedii "służby specjalne" jest ogromne materii pomieszanie). MacGyver pracje dla tajnych służb - odbiera od agentów wykradzione przez nich tajne dokumenty, przemyca ludzi zza "żelaznej kurtyny", wyciąga ich z Ameryki Środkowej i Południowej, niszczy sprzęt z rozbitego satelity w okupowanym przez ZSRR Afganistanie, walczy z handlarzami narkotyków w Azji Południowo-Wschodniej, wysadza fabryki broni "na wybrzeżu Bałtyku" (itd.).

Styl

Artykuł jest napisany nieencyklopedycznym stylem. Za dużo też jest niepotrzebnych cudzysłowów.

MacGyver w TVP1

Pierwsze odcinki MacGyvera w Polsce były emitowane już w 1991 roku przez TVP1. Było to kilka pilotowych odcinków pokazywanych w sobotnie popołudnia. Tak więc informacja w artykule, że to Polonia 1 po raz pierwszy go emitowała jest nieprawdziwa. Polonia 1 jako pierwsza wyemitowała wszystkie odcinki i trwało to kilka lat, więc pewnie dlatego mylne skojarzenia i ten wpis. 195.168.195.168 (dyskusja) 0:07, 9 lut 2010 (CEST)

Śmierć dziadka MacGyvera - Harry'ego

W artykule powiedziane jest, że umarł on pomiędzy 21 odcinkiem 5 sezonu a 6 odcinkiem 6 sezonu. Natomiast w 21 "Passages" padają jasno słowa, że MacGyver nie zdążył na pogrzeb, są sceny jak żegnał się z Harrym i swoimi rodzicami na statku odpływającym do zaświatów. MacGyver omal nie umiera w szpitalu, stąd też decyduje się wejść na statek poszukać swojego dziadka, a następnie chce go zabrać z powrotem. Ten jednak prosi go żeby uciekał i ratował siebie, bo Harry chce spotkać się z żoną i z córką. W 6 sezonie natomiast MacGyver realizuje testament swojego dziadka. Poniżej opis fabuły odcinka: [1]