Dyskusja:Ekonomia: Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
MastiBot (dyskusja | edycje)
m Robot zgłasza niedostępny link zewnętrzny
DJ287PL (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 34: Linia 34:
Chcąc więcej budować, więcej tworzyć, trzeba równocześnie zadbać o istnienie obu aspektów ekonomii.W dotychczasowej polityce
Chcąc więcej budować, więcej tworzyć, trzeba równocześnie zadbać o istnienie obu aspektów ekonomii.W dotychczasowej polityce
ekonomicznej nie ma możliwości tworzenia ponad to co jest, a jedynie zamiana jednego w drugie.Trzymając się sztywno aktualnie istniejącej ilości pieniądza, pogrążamy się w trudnych decyzjach komu zabrać by dać innemu.Twórzmy oba aspekty równolegle!!!
ekonomicznej nie ma możliwości tworzenia ponad to co jest, a jedynie zamiana jednego w drugie.Trzymając się sztywno aktualnie istniejącej ilości pieniądza, pogrążamy się w trudnych decyzjach komu zabrać by dać innemu.Twórzmy oba aspekty równolegle!!!

{{Martwy link dyskusja
| link=* http://www.free.org.pl/zasady-ekonomii.htm ([http://web.archive.org/web/20130818145814/http://free.org.pl/zasady-ekonomii.htm archive])
** In [[Ekonomia]] on 2014-07-06 01:04:44, Socket Error: 'Name or service not known'
** In [[Ekonomia]] on 2014-07-08 20:54:31, Socket Error: 'Name or service not known'
** In [[Ekonomia]] on 2014-08-21 21:42:56, Socket Error: 'Name or service not known'

| IA=http://web.archive.org/web/20130818145814/http://free.org.pl/zasady-ekonomii.htm
}}

Wersja z 18:53, 7 sty 2017

Artykuł jest wyraźnie nieobiektywny i wydaje się być pisany z pozycji osoby mającej wyraźnie lewicowe poglądy na gospodarkę. Jest to szczególnie widoczne w cześci opisującej ekonomie klasyczną gdzie "liberałów" utożsamia się z egoistami a samą zasadę "laissez-faire" w wydaniu angielskim porównuje się do "chciwości".

To popraw tak, żeby był bardziej obiektywny. :) The Last V8 15:19, 27 gru 2005 (CET)[odpowiedz]

Artykul nie tyle jest nieobiektywny co raczej jest nie na temat. Ja bym go wywalil prawie w calosci. Lepiej zostawic zalazek.

Opisany jest w nim fragment historii mysli ekonomicznej z mocno podkreslana opinia ze Smith(wg autora nie slusznie uwazany za "ojca ekonomii") sprowadzil szczytne idee poprzednikow do egoizmu itp. Na artykul o historii mysli ekonomicznej tez sie nie bardzo nadaje. Nie wiem czy w wikipedii jest dzial typu "opinie na temat" ale to tam co najwyzej mogloby pozostac. --MaciejMerski 02:39, 21 sty 2006 (CET)[odpowiedz]

Artykuł do całkowitego porawienia. Wyjaśnienie pojęcia niedostateczne i nieścisłe - gdzie są cztery proces gospodarcze? Zawiera też przypadkowo wybrane pojęcia, takie jak ekonomia pozytywna i normatywna, pomijając przy tym wiele pojęć o równoległym znaczeniu.

Linki z angielskiej strony

Na angielskiej wikipedii są dwie strony, których tłumaczenia przekierowują na tę jedną. Są to mianowicie: Economy i Economics, przy czym ten "nieobiektywny artykuł nie na temat" wydaje mi się być bliżej związany z Economics (nauką). Niech ktoś to naprawi :D

Definicja

Ta definicja ekonomii to jakiś marksistowski bełkot. A sprawa jest prosta: EKONOMIA - najlepsze wykorzystanie posiadanych zasobów.

Równowaga istnienia niedoborów.

Sugestia związana z istnieniem niedoborów ma wbudowany dogmat o niemożliwości stworzenia niczego poza tym co jest.Zatem możliwe jest wyłącznie przetwarzanie tego co jest. Z pewnej perspektywy to prawda, jednak można ją zastąpić koncepcją równowagi. Oto wyjaśnienie. Na rynku istnieją dwa aspekty ekonomii- jednym są wszystkie istniejące podmioty gospodarcze( z materialnymi i niematerialnymi zasobami), a drugim są pieniądze, jako odzwierciedlenie tych pierwszych.Można przyjąć, że w dowolnym momencie stosunek jednego aspektu do drugiego ma się jak jeden do jednego.W tej sytuacji dodanie lub odjęcie z któregokolwiek aspektu spowoduje zmianę po drugiej stronie odzwierciedlenia. Przykład: Założenia- istnieje jeden most ze swoim odzierciedleniem w postaci 20 mln złotych.Budując drugi most i nie zmieniając ilości pieniędzy sprawiamy, że dwa mosty mają swoje odzwierciedlenie w postaci 20 mln złotych, czyli każdy wart jest 10 mln złotych. Jeśli pozostaniemy przy jednym moście i dodrukujemy pieniędzy np. 20 mln złotych, to wartość mostu wzrośnie pozornie do 40 mln złotych. Ideą równowagi istnienia niedoborów nie jest zmiana bezwzględnej wartości mostu, lecz zachowanie równowagi wartości obu aspektów ekonomii.To oznacza, że aby zachować równowagę wartości, budując drugi most należy zrównoważyć go istnieniem 20 mln złotych. W ten sposób zachowamy równowagę jeden do jednego.Przebyło nam w obu aspektach, choć nadal jest równowaga.Obalony zostaje w ten sposób mit o niemożliwości budowania z braku pieniędzy.Brak pieniędzy wynika z przeświadczenia, że mogą one pochodzić wyłącznie z podatków, czyli z uszczuplenia jednego z aspektów np. mostu, na rzecz np. domu.Trzeba podjąć decyzję o rozebraniu kawałka mostu by wybudować dom zachowując przy tym wartość pieniądza. Chcąc więcej budować, więcej tworzyć, trzeba równocześnie zadbać o istnienie obu aspektów ekonomii.W dotychczasowej polityce ekonomicznej nie ma możliwości tworzenia ponad to co jest, a jedynie zamiana jednego w drugie.Trzymając się sztywno aktualnie istniejącej ilości pieniądza, pogrążamy się w trudnych decyzjach komu zabrać by dać innemu.Twórzmy oba aspekty równolegle!!!