Portal:Archeologia/Ciekawostki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
*8 maja 2007 roku Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie ogłosił, że jego '''naukowcy odkopali grobowiec Heroda Wielkiego''', który rządził Judeą od około 37 r. p.n.e. - podaje w swym internetowym wydaniu izraelski dziennik "Haaretz". Miejsce pochówku króla przez lata było jedną z największych tajemnic archeologicznych tego regionu.Odkrycia dokonał profesor Ehud Netzerszukaj, który jest uważany za jednego z największych ekspertów na świecie w kwestii wiedzy o królu Herodzie. Naukowiec pracował nad odnalezieniem grobu od 1972 roku.
*Chińczycy piją alkohol od 9 tys. lat Chińczycy raczyli się winem już 9 tys. lat temu - twierdzą archeolodzy. Mieszkańcy Chin pobili tym samym obowiązujący dotąd rekord Irańczyków, wyprzedzając ich o 1,5 tys. lat.
*'''W Ciechanowie chcą na dziedzińcu średniowiecznego zamku wybudować hangar na sale wystawowe niszczący strukturę zabytkowa tego obiektu'''.
*Na Saharze znaleziono ruiny miasta sprzed 15 tys. Jego założycielami byli prawdopodobnie Berberowie, którzy mieszkają w Afryce Północnej od niepamiętnych czasów.
*Prawdopodobne miejsce '''pogańskich rytuałów''' z czasów wczesnego średniowiecza odkryli archeolodzy '''w Wilanowie''' koło Grodziska Wielkopolskiego. Pozostałości prawie 30 palenisk odsłonili przypadkiem, gdy szukali wczesnobrązowych kurhanów.
*Najwięcej naszych informacji o sztuce, koncepcjach [[teologia|teologicznych]] i obrzędach starożytnego Egiptu z okresu Nowego Państwa pochodzi z okresu krótkiego panowania [[Tutanchamon]]a, władcy, który faktycznie nie odegrał w historii Egiptu znaczącej roli.

Wersja z 22:32, 16 maj 2007

  • 8 maja 2007 roku Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie ogłosił, że jego naukowcy odkopali grobowiec Heroda Wielkiego, który rządził Judeą od około 37 r. p.n.e. - podaje w swym internetowym wydaniu izraelski dziennik "Haaretz". Miejsce pochówku króla przez lata było jedną z największych tajemnic archeologicznych tego regionu.Odkrycia dokonał profesor Ehud Netzerszukaj, który jest uważany za jednego z największych ekspertów na świecie w kwestii wiedzy o królu Herodzie. Naukowiec pracował nad odnalezieniem grobu od 1972 roku.
  • W Ciechanowie chcą na dziedzińcu średniowiecznego zamku wybudować hangar na sale wystawowe niszczący strukturę zabytkowa tego obiektu.
  • Prawdopodobne miejsce pogańskich rytuałów z czasów wczesnego średniowiecza odkryli archeolodzy w Wilanowie koło Grodziska Wielkopolskiego. Pozostałości prawie 30 palenisk odsłonili przypadkiem, gdy szukali wczesnobrązowych kurhanów.