Tolerancja położenia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Witt (dyskusja | edycje)
m literówki & ortografia
Witt (dyskusja | edycje)
mNie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Tolerancja położenia''' - maksymalna, dopuszczalna odchyłka rzeczywistego położenia i usytowania elementu lub jego osi od wymaganego.
w'''Tolerancja położenia''' - maksymalna, dopuszczalna odchyłka rzeczywistego położenia i usytowania elementu lub jego osi od wymaganego.




Linia 5: Linia 5:
[[grafika:tolerancja_polozenia.png]]<br>przykład oznaczania tolerancji położenia <br>na rysunku technicznym<br>(tolerancja równoległości dwóch osi)
[[grafika:tolerancja_polozenia.png]]<br>przykład oznaczania tolerancji położenia <br>na rysunku technicznym<br>(tolerancja równoległości dwóch osi)
</div><br>
</div><br>
W budowie maszyn wyróznia się kilka odmian tolerancji położenia . Poniżej zostały opisane ich znaczenia oraz pokazane ich symbole graficzne używane w [[rysunek techniczny maszynowy|rysunku technicznym maszynowym]]. Każdy z symboli zawiera graficzny kod rodzaju tolerancji i wielkość tolerancji wyrażoną w milimetrach lub w stopniach jeśli odnosi się do kąta. Tolorencję położenia najczęściej specyfikuje się na rysunkach złożeniowych.
W budowie maszyn wyróżnia się kilka odmian tolerancji położenia. Poniżej zostały opisane ich znaczenia oraz pokazane ich symbole graficzne używane w [[rysunek techniczny maszynowy|rysunku technicznym maszynowym]]. Każdy z symboli zawiera graficzny kod rodzaju tolerancji i wielkość tolerancji wyrażoną w milimetrach lub w stopniach jeśli odnosi się do kąta. Tolorencję położenia najczęściej specyfikuje się na rysunkach złożeniowych.


<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br>
<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br>

Wersja z 13:35, 19 gru 2003

wTolerancja położenia - maksymalna, dopuszczalna odchyłka rzeczywistego położenia i usytowania elementu lub jego osi od wymaganego.


Plik:Tolerancja polozenia.png
przykład oznaczania tolerancji położenia
na rysunku technicznym
(tolerancja równoległości dwóch osi)


W budowie maszyn wyróżnia się kilka odmian tolerancji położenia. Poniżej zostały opisane ich znaczenia oraz pokazane ich symbole graficzne używane w rysunku technicznym maszynowym. Każdy z symboli zawiera graficzny kod rodzaju tolerancji i wielkość tolerancji wyrażoną w milimetrach lub w stopniach jeśli odnosi się do kąta. Tolorencję położenia najczęściej specyfikuje się na rysunkach złożeniowych.













tolerancja równoleglości - określa największą dopuszczalną odchyłkę kątową od równoległości dwóch linii najczęsciej osi symetrii wałów.



tolerancja prostopadłości - określa największą kątową dopuszczalną odchyłkę kątową od prostopadłości dwóch linii, najczęściej osi symetrii.



tolerancja nachylenia - określa największą dopuszczalną odchyłkę rzeczywistego kąta nachylenia dwóch linii.



tolerancja współosiowości - określa największą dopuszczalną odchyłkę współosiowości dwóch linii.



tolerancja pozycji- określa największą dopuszczalną odchyłkę pozycji położenia elementu.


tolerancja przecinania się osi- określa największą dopuszczalną odchyłkę położenia przecięcia dwóch osi symetrii.