Przejdź do zawartości

Dyskusja:Broker

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

IP 212.76.33.65 napisał na stronie artykułu: Podstawowy błąd : broker ubezpieczeniowy nie sprzedaje polis - on je kupuje. Dziala na rzecz i w imieniu klienta a nie na rzecz i w imieniu zakładu ubezpieczeń. Jest przedstawicielem ( lub pełnomocnikiem ) klienta zakładu ubezpieczeń ... to agent sprzedaje polisy.

mi tez się to wydaje prawdą, aczkolwiek gdyby ktoś był bardziej w temacie niż jak, prosiłabym o sprawdzenie tego

nameless 21:32, 15 wrz 2005 (CEST)[odpowiedz]

Broker[edytuj kod]

Błagam nie piszcie, że broker kupuje polisy, bo ludzie pomyślą, że na stadionie dziesięciolecia. To nie jest język dla encyklapedii. Broker ubezpieczeniowy pośredniczy w zawarciu umowy ubezpieczenia w imieniu i na rzecz transferującego ryzyko ubezpieczeniowe (potocznie poszukującego ochrony ubezpieczeniowej). Wynagrodzeniem brokera u. jest prowizja płatna przez ubezpieczyciela, z którym umowę ubezpieczenia zawarto. Pozdrawiam Odszkodowania 21:16, 7 sty 2007 (CET)[odpowiedz]

broker-pytanie[edytuj kod]

Pytanie zasadnicze - czy słowo broker można użyć do innych dyscypli niż ubezpieczenia.

Oczywiście ze można używać do wielu powiązań. Częściej jednak broker występuje na rynkach kapitałowych, jest wyżej w hierarchii niż brokerzy innych profesji, na masową skale występuje jednak broker ubezpieczeniowy.

Ze "zgłoś błąd"[edytuj kod]

w ostatnim zdaniu jest sformułowanie, że broker ubez. sprzedaje polisy, a w pierszym akapicie z kolei, że kupuje na rzec klienta - sprzeczność. Wg mojej wiedzy z założenia broker ubez. kupuje, a agent sprzedaje - są to dwie przeciwstawne formy pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Zgłosił: Tomek Lenkiewicz 79.186.110.49 (dyskusja) 22:08, 18 lis 2008 (CET)[odpowiedz]

Różnica[edytuj kod]

Różnica między agentem a brokerem jest taka jak między modemem a routerem. Dziadziuś Radziuś (dyskusja) 13:22, 17 kwi 2013 (CEST)[odpowiedz]

Broker - kupuje czy sprzedaje?[edytuj kod]

Broker ubezpieczeniowy ani nie kupuje, ani nie sprzedaje ubezpieczeń (chyba, że kupuje sobie polisę OC). Broker jest niezależnym pośrednikiem, którego wynajmuje klient (dając mu zlecenie i pełnomocnictwo) do zebrania i negocjowania ofert ubezpieczenia oraz udzielenia rekomendacji dla najlepszej oferty. Decyzję o zawarciu ubezpieczenia podejmuje klient i to on "kupuje" ubezpieczenie, za co najczęściej broker otrzymuje kurtaż (prowizję) od ubezpieczyciela. Czasami zdarza się, że to klient płaci brokerowi ustaloną kwotę za jego usługi, a broker zrzeka się kurtażu (jest to normą na rynkach anglosaskich). W praktyce zakres usług brokera w obejmuje także bieżącą obsługę umów ubezpieczenia, gwarancji ubezpieczeniowych, ocenę ryzyka oraz nadzorowanie likwidacji szkód. Obok brokerów ubezpieczeniowych (nie jest masowy zawód - w Polsce czynnych zezwoleń jest ok. 1000) występują brokerzy reasekuracyjni, którzy na rzecz ubezpieczycieli negocjują umowy reasekuracyjne.