Przejdź do zawartości

Dyskusja:Chełm

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ksiega skarg i wnioskow

[edytuj kod]

Drodzy czytelnicy artykulu o Chelmie! Jesli zabraklo Wam jakiejs informacji zwiazanej z Chelmem albo macie uwagi do podanych, nie zwlekajcie i zapiszcie swoje uwagi tutaj w dyskusji. Zapraszamy tez do czynnej wspolpracy nad redakcja artykulu!

Gdzie się podziały linki do stron internetowych szkół i innych instytucji, które wcześniej tu były? Proponuję je przywrócić. Napewno się przydadzą odwiedzającym tę stronę.

Wikipedia nie jest katalogiem stron i nie przewiduje się wstawiania linków typu szkoły itd...--Bogitor 10:55, 21 cze 2007 (CEST)[odpowiedz]

Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojewódzwto lubelskie'. Wyraz ten postwał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna, wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN

Uwagi

[edytuj kod]

"Dzisiaj Chełm utrzymuje od kilku lat więzi partnerskie z ukraińskim Kowlem, a przyjazne stosunki między Ukrainą a Polską potwierdzają historyczną perspektywę sporu." Co autor miał na mysli? 87.207.157.234 14:22, 8 maja 2007 (CEST)

Chodzilo mi o to ze te dwa fakty potwierdzają terytorialny status quo, ze te tereny juz nie sa sporne. No i jakies mile zakonczenie tego polsko-ukraińskiego rozdziału;-) Jesli mi sie to, merytorycznie albo stylistycznie, nie za bardzo udalo, to zapraszam do poprawy.

Mam nadzieję, ze wpisuję we właściwym miejscu :) : "Ze względu na podłoże kredowe i brak rozbudowanej sieci gazowniczej w Chełmie powstały tylko dwa budynki mające 6 pięter, jest to hotel Kamena oraz szpital miejski, wszystkie pozostałe mają przeważnie 4 piętra." Nie rozumiem co mają braki sieci gazowniczej do wysokości budynków. Z tego zauważyłem min. w moim mieście właśnie w budynkach wysokich odchodzi się od instalacji gazowych ze względów bezpieczeństwa.


O ile mi wiadomo, ale trzeba to dokladniej sprawdzic, przepisy p. pozarowe zabranialy budowania budynkow wyzszych w przypadku braku sieci gazownczej. W Chelmie do lat 90 takowej nie bylo, a byly butle z gazem.

.............................

Proponuję aby dopisać tu związaną z Chełmem legendę o Golemie. Pierwsze wzmianki o Golemie z Chełma pochodzą z XVI w., a słynny praski Golem po raz pierwszy pojawia się w literaturze ponad 200 lat później i jest najprawdopodobniej zmodyfikowaną wersją chełmskiej legendy.

7 Warunkow aby byl artykul na medal

[edytuj kod]

Mam nadzieje, ze nastepujace wskazowki pomoga w stworzeniu wysokiej jakosci artykulu o Chelmie:

1) Prosimy o zamieszczanie encyklopedycznych faktow, potwierdzonych zrodlami, n.p. z krajowych statystyk.
2) Gorace tematy historyczne koniecznie opisac bezstronniczo, wskazujac na sprzeczne argumentacje, ktore dadza sie poprzec naukowymi rozprawami albo historycznymi dokumentami i te zamiescic jako zrodla.
3) Oddzielic pierwsze dwa tematy od dzialu "atrakcje turystyczne".
4) Jak najbardziej oddzielic fakty, historie i atrakcje od dzialu opisujacego "ciekawostki" i inne niestworzone rzeczy
5) Myslec o czytelnikach, o ich drogocennym czasie i potrzebie informacji i rozrywki
6) Ucieszyc oko Postarac sie o jak najbardziej profesjonalne, artystyczne zdjecia z Chelma. Na okraglo zastepowac gorsze lepszymi (ewentualnie po ich ocenie w drodze dyskusji tu na forum).
7) Stworzyc miejsce na dyskusje (ksiega skarg i wnioskow), gdzie czytajacy beda mogli sie wypowiadac, czego chcieli by sie dowiedziec o Chelmie, co im sie w artykule podoba, a co nie. I uwzgledniac te uwagi w tworzeniu artykulu.

Zdjęcia

[edytuj kod]

Potrzebne dobre zdjęcia

[edytuj kod]

Chełmianie, zróbcie fajne zdjęcia budynku dyrekcji i podziemi kredowych, i zamieście je w wikipedii commons! Albo w galerii Chelma. Pozdrawiam Dominik

rozmieszczenie zdjec w tekscie

[edytuj kod]

W Galerii Chełma znajdują się świetne zdjęcia (ujecie cmentarza prawosławnego jest niesamowite!). Ja proponuje autorom zamieścić najlepsze zdjęcia wyżej w tekście, w miejscach pasujących tematycznie. Rozluźni to tekst dodatkowo. 23.00, 5 maj 2007 (CET) Pozdrawiam Dominik

Problem ze zdjeciami

[edytuj kod]

Nigdzie na wiki nie moge odszukac jakichkolwiek zdjec Chełma aby je tu wstawic!!! Chelmiania - postarajcie sie :) Stanmar 14:57, 25 gru 2005 (CET)[odpowiedz]

Zdjęcia z licencją.

[edytuj kod]

Witam. Ostoatnio dodałem SWOJE fotografie, które zrobiłem SAM. I zostały one następnego dnia skasowane, jako bez licencji... Jak mam udowodnić, że te fotki, które umieściłem są moje - Karola Nycza? Prosiłbym o przywrócenie wersji ze zdjęciami. Pozdrawiam

Starsze zdjęcia - lata 90te

[edytuj kod]

Dysponuję starszymi zdjęciami Chełma, rok chyba 1991 i późniejsze. Jeśli uważacie, że mogą być przydatne mogę poskanować i wstawić.

A co z miedziorytem Teodora Rakowieckiego?

Galeria, tak czy nie?

[edytuj kod]

Zdjęcia dołączone do tekstu i w galerii (na końcu artykułu) dublują się. Trzeba to skorygować. Najlepiej zlikwidować galerię znajdującą sie pod koniec hasła ponieważ te same zdjęcia są również w commons. --Ala 17:19, 8 maja 2007 (CEST)

Tez o tym myslalem. Duplikaty powinny z galerii zniknac. Ale z drugeij strony galeria moze byc fajnym uzupelnieniem artykulu, dla ludzi, ktorzy chca poprostu poogladac fotki z Chelma. Na pewno bedzie rosla ilosc ciekawych ujec, ktore sie przy tekscie nie zmieszcza, a ktore warto by bylo od razu pod artykulem pokazac. Pozdrawiam --Domski2 16:11, 8 maja 2007 (CEST)

DODANO: Zdjęcia mają już licencję, poszperałem (trochę mi to zajęło) i juz wszystko ok. Dodałem ponownie te zdjęcia, mam nadzieję, że już nie zostaną skasowane.

Dodatkowe Zdjęcia

[edytuj kod]

Dodałem dwa swoje zdjęcia. Nauczony doświadczeniem kolegi, potwierdzam, iż są moje (klasztor bazylianów i studnia).

Potrzebny profesjonalista

[edytuj kod]

Witajcie Wikipedyści! Artykuł "Chełm" potrzebuje profesjonalisty, który uporządkowałby, zajął się (od serca) owym artykułem. Ja staram się jak mogę, ale moja wiedza i obycie z wikipedią nie jest tak wielkie, jak wielu z was! Prosiłbym o ulepszenie naszego artykułu, tak, żeby można się tym było pochwalić! Chełm to miasto na wschodzie i dużo jemu brakuje, aby dorównać rozwiniętym reklamowo "zachodniakom"!

Jeżeli pomoglibyście, może udałoby się z tego zrobić dobrą propozycje do "Artykułu na medal"?

Pozdrowienia --by Karolchelm 16:48, 31 lip 2006 (CEST)[odpowiedz]

Witam Karola z Chelma! Nikt nie odpowiedzial Ci od prawie roku, a Twoja prosba na to zasluguje. Chcesz stworzyc cos fajnego i to wspolpracujac. A to juz najlepszy grunt na zbudowanie strony na medal.
Nie wiem dlaczego chcesz szukac profesjonalistow. Strona juz jest dobra. Aby byc na medal nie potrzeba jakis specow od reklamy. Wspolnie zadbajmy o profesjonalnosc. Nie wiem tez o jakich "zachodniakach" jako przykladach dla profesjonalnosci mowisz - jesli strone Poznania zrobili "profesjonalisci" to ja tym bardziej jestem za tym: zadnych profesjonalistow dla strony Chelma! Poznanska strona jest katastrofa: np. zdjecie "Warta w Poznaniu" wyglada na zabetonowany rynsztok i nigdy takiego ujecia nie pokazywalbym, a i inne zdjecia sa jak radzieckie widokowki. Poza tym zenujace jest tam nachalne wychwalanie miasta przez autorow (Artykuly wikipedii to nie reklama! Liczy sie informacja). Niezle sie tez usmialem z "rzezby terenu", gdzie podaja wysokosc npm kazdego strumyka na terenie miasta. Kogo to obchodzi?
Wiec mysle, ze aby zrobic strone na medal, trzeba pogodzic dwa watki: z jednej strony nie wypasc ze schematu, jakiego sie uzywa dla opisu miast na wikipedii, a z drugiej stworzyc strone niepowtarzalna. Nie jestem z Chelma, ale czesto odwiedzam miasto, wiec moge podpowiedziec z perspektywy turysty, co chcialbym o Chelmie znalezc na stronach wikipedii. W toku rozbudowy artykulu bede wchodzil w szczegoly ale juz teraz chcialbym zaproponowac schemat warunkow, jakich powinien sie dobry artykul trzymac. Wyodrebnie je w nowym postingu. Tu juz tylko dodam: Moim zdaniem, aby artykul byl na medal potrzeba dobrej struktury tekstu (sprawdzony schemat) i przede wszystkim jak najlepszych zdjec i jeszcze raz zdjec, mapek, grafikow (niepowtarzalnosc)! Wchodzac na wikipedie ludzie chca sie na szybko dowiedziec o jakims tam zagadnieniach - dlatego szczegolowa struktura, pozwalajaca im ominac nieciekawe dla nich watki - a po drugie chca sie troche rozerwac - dlatego fajne zdjecia dla oka!
Pozdrawiam na razie
Dominik

Witam twórców hasła o Chełmie. Zachęcam do pisania artykułów na Wikinews bo jak na razie tam ubogo :( a na pewno wiele ciekawych rzeczy dzieje się w Chełmie Ala z 10:31, 20 cze 2007 (CEST)[odpowiedz]

znani Chełmianie

[edytuj kod]

proponuję do osób znanych związanych z Chełmem dodać Panią Bożenę Zawiślak-Dolny. Jako solistka (mezzosopran) Opery Krakowskiej i jedna z najlepszych wykonawczyń Carmen chyba na to zasłużyła. Pozdrawiam


znani Chełmianie

[edytuj kod]

na tej liście moim zdaniem zabrakło Pani mgr. inż architekt Barbary Bieleckiej - głównej projektantki najwieszkej w Polsce Bazyliki w Licheniu. Ta osoba swoim projektem wpisała się na stałe do grona osób godnych upamiętnienia, choćby w ten własnie sposób. Chełmianie powinni być z niej dumni. Pozdrawiam

Zdjęcie

[edytuj kod]

Proszę o wykonanie zdjęcia Kościoła Polskokatolickiego znajdującego się przy ul. Kazimierza Pułaskiego 3/5. Serdecznie dziękuje. Michcik (dyskusja) 18:31, 14 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]

Chodzi o ten kościół znajdujący się w Grudziądzu? :-) http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Imienia_Jezus_w_Grudzi%C4%85dzu_%28polskokatolicka%29 87.207.157.253 (dyskusja) 18:29, 5 gru 2009 (CET)[odpowiedz]

Rutenizacja?

[edytuj kod]

W czasie II wojny światowej? Ukrainizacja wystarczy w zupełności. Loraine (dyskusja) 09:53, 4 lis 2010 (CET)[odpowiedz]

Dzielnica Nowe Miasto

[edytuj kod]

Witam twórców artykułu o Chełmie ;) z drobnym zdziwieniem o tyle, że ignoruje on i pomija zupełnie wyjątkową w historii budowy miast polskich, modernistyczną koncepcję rozbudowy Chełma w latach 20-tych XX w. na skalę bez precedensu w dwudziestoleciu międzywojennym. Koncepcja ta polegała na budowie wielkiej Dzielnicy Nowe Miasto - kilkukrotnie większej od obszaru istniejącego wówczas miasta, a rozplanowanej na blisko 500 hektarach po północnej, południowej i wschodniej stronie Wzgórza Kredowego. Budowę Dzielnicy Nowe Miasto rozpoczęto w połowie lat 20-tych od budowy Gmachu w związku z zamiarem przeniesienia do Chełma Wschodniej Dyrekcji Kolei oraz od budowy w jego sąsiedztwie osiedli dla pracowników Kolei (stąd też dzisiejsze nazwy tych osiedli "Dyrekcja Górna" i "Dyrekcja Dolna"). O ile realizację tych osiedli przerwano na początku lat 30-tych wskutek kryzysu, to jednak cała Dzielnica Nowe Miasto po północnej, południowej i wschodniej stronie Wzgórza Kredowego została rozplanowana zgodnie z projektem Paprockiego, Kuncewicza i Gaya z 1926 roku oraz w jej zasadniczych zarysach zrealizowana praktycznie w całości przez następne kilkadziesiąt lat wytyczając dalszy kierunek rozwoju Chełma i obecny kształt wschodniej części miasta - natomiast w artykule jest drobna i dość nieścisła wzmianka tylko o osiedlu "Dyrekcja", które jest małym fragmentem Dzielnicy Nowe Miasto - zainteresowanym tym fragmentem historii Chełma polecam w szczególności materiały tutaj: http://www.pan-ol.lublin.pl/wydawnictwa/TArch4a/Przesmycka.pdf lub tutaj: https://www.academia.edu/8660697/Chelm_-_Nowe_miasto_modernistyczne_zalozenie_urbanistyczne oraz tu: https://www.academia.edu/4234747/Plan_de_la_Nouvelle_Ville_1926_a_Chelm_Pologne_ a także w archiwach w Lublinie, Warszawie oraz w archiwach PKP; pozdrawiam, --Tecra dyskusja 18:56, 7 paź 2014 (CEST)[odpowiedz]

do powyższych dodam jeszcze link do rzetelnie i szczegółowo udokumentowanej pracy na temat dzielnicy Nowe Miasto z 1926 r., opublikowanej na KUL w 2007: Barbara Litwin, Rozwój przestrzenny miasta Chełma w okresie międzywojennym - historia powstania "Nowego Miasta", Roczniki Humanistyczne, t. LV, z. 4/2007, s. 51-90; propagującej wprawdzie przy tej okazji mocno polemiczną ideę tzw. "architektury dworkowej", lecz to już każdy z zainteresowanych sam indywidualnie może oceniać; link do strony ceeol lub link bezpośredni; --Tecra dyskusja 12:24, 9 paź 2014 (CEST)[odpowiedz]

Do części opracowania historii Chełma

[edytuj kod]

Do części opracowania historii Chełma, a w szczególności stwierdzenia, że "Chełm położony jest na terenie historycznej Rusi Czerwonej". Powołanie się przy tym w ciągu myślowym na między innymi na pozycję wydaną w okresie zaborów: Miastho Chelm, Жерела до історії України-Руси. Том 07. Описи королівщин в землях руських XVI віку. Том 4. Люстрація 1570 р., Lwów 1903, s. 12. jest w mojej ocenie - współczesnym dyletanctwem naukowym, albo zamierzonym antypolskim twierdzeniem dokonanym dla osiągnięcia lub "udowodnienia" konkretnych celów, w tym tak jak to miało miejsce na początku XX w. przyznania Chełmszczyzny i Podlasia Ukrainie. Przeciwko takiemu twierdzeniu (takiej hipotezie) przeczą między innymi Latopis Nestora - vide rok 981, a także Dagome iudex - opis ziem polskich sporządzony przez kronikarza Mieszka I, który jest przechowywany w Archiwach Watykańskich. Na ten właśnie fakt zwrócił między innymi uwagę prof. Henryk Dominiczak, polski historyk, autor monografii Granice państwa i ich ochrona na przestrzeni dziejów, Warszawa 1997, s. 34. Twierdzenie, że Chełm był położony na ziemiach historycznej Rusi Czerwonej jest fałszem, chyba, że za taki okres uzna się epizody włączania Chełma do Rusi, co następowało w wyniku PODBOJU tych odwiecznie polskich ziem. Kwestionowane przeze mnie twierdzenie godzi ponadto w polską rację stanu i służy antypolskiemu uzasadnieniu, że tereny te, a więc i także Chełm należał pierwotnie do ... Rusi Czerwonej. Wnoszę albo o poprawienie kwestionowanego fragmentu opisu historii mojego miasta, albo jego usunięcie. Chętnie też poznałbym "histporyka" polskiego, który wypisuj tego typu rewelacje. Prof. Andrzej Wawryniuk, historyk polski.