Przejdź do zawartości

Dyskusja:Ethernet

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Różne[edytuj kod]

ramka Ethernet wynosi od 64 do 1518 bajtów!!

no akurat może być mniejsza albo większa, ale wówczas nie jest poprawna, chyba że jest to jumbogram albo zawiera tagowanie.

Czy to aby nie reklama?

niektóre firmy, np. 3Com, stosowały lepszą, co skutkowało dużo większą trwałością ich kart sieciowych

też mi to tak wygląda. Osobiście cenie firmę 3com za ich karty sieciowe. ale raczej nie wypada w wikipedii tak.

"Każda karta sieciowa musi być podłączona do huba lub switcha." Nieprawda , powody są podane w opisach standardów 10base-t i 100base-tx.


Błędy[edytuj kod]

Artykuł zawiera tyle błędów, ze nie rozumiem, dlaczego nikt nie wpadł na pomysł przetłumaczenia wersji angielskiej, która jest bardziej poprawna ? No tak, administratorzy Wikipedii Polska zajęci są jak zwykle cenzurowaniem haseł z dziedziny polityki ... :(

Historia[edytuj kod]

Brakuje informacji kto i kiedy stworzył ten standard (a np. pytaja o to na egzaminach Cisco). Ale nie wiem jak to włączyć "ładnie" do artykułu, więc zróbcie to sami - podaje ża to gotowe informacje.

Historia Ethernetu zaczęła się w 1970 roku, kiedy to firma XEROX stworzyła prototyp sieci komputerowej. Pierwsza sieć będącą podstawą Ethernetu została zaprojektowana w 1976 r przez dr. Robert M. Metcalfe. Została ona zaprezentowana na konferencji National Computer Conference w czerwcu tego roku.

W 1980 Digital Equipment Corp. (DEC), Intel i Xerox zaczęły promocje jednopasmowej sieci komputerowej na kablu koncentrycznym przy użyciu metody dostępu CSMA/CD i opublikowały \"Blue Book Standard\" dla wersji 1. Ethernetu. Ten standard został rozszerzony w 1985 r do wersji ETHERNET II. Ethernet szybko awansował do rangi standardu przemysłowego. Jego właściwości techniczne reguluje amerykańska norma IEEE 802.3 i analogiczna norma europejska ISO 8802/3, określają one takie parametry sieci, jak prędkość transmisji, rodzaje kabli, maksymalna rozległość sieci dla konkretnego rodzaju kabla i inne.

Nie zgadzam się że Metcalfe zaprojektował w 1976 r. Według moich dobrych źródeł opisał w 1973 r. w pracy doktorskiej. Koncepcja została przetestowana na komputerach Xerox PARC’s Alto, a pierwszą sieć Ethernet nazwano Alto Aloha System (~Nitro)

100 Gigabit Ethernet[edytuj kod]

poprawic!

Wymaga 4 par skrętki kategorii 5??[edytuj kod]

"100Base-TX - podobny do 10BASE-T, ale z szybkością 100Mb/s. Wymaga 4 par skrętki kategorii 5. Obecnie jeden z najpopularniejszych standardów sieci opartych na 'skrętce'."

Wydaje mi się że standard wymaga jedynie 2 par.

oczywiście, ze wymagał 2 par a nie 4 par. 4 pary są wymagane przez Gigabit Ethernet.

bajty[edytuj kod]

Chyba powinno się pisać "oktety", zamiast bajty (te ostatnie mogą być w dziwnym porządku bitowym i nie mieć 8bitów).

obecnie nie używa się już terminu oktet, bo bajt ma 8 bitów we wszystkich obecnie stosowanych architekturach komputerów. Co ma oznaczać "mogą być w dziwnym porządku bitowym" to już mnie przerasta