Przejdź do zawartości

Dyskusja:Kratownica

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zgodzić się można z definicją kratownic płaskich tym artykule, natomiast przestrzenne układy prętowe zwane także płytami kratowymi wymagają wyjaśnienia szerszej postaci.


mb_ar_k:

Niestety szanowny dyskutant nie wskazał, które to elementy definicji kratownicy jego zdaniem nie pasują do kratownic przestrzennych (tu zastanawiam się co jest definicją a co dodatkowym wyjaśnieniem). Jakie jeszcze warunki muszą spełniać przestrzenne układy prętowe aby można uznać je za kratownice? Czy przestrzenne ustroje kratowe to wyłącznie te, które można traktować jako "płyty kratowe"?

Zapewne kratownicom przestrzennym należy się szerszy opis, jednak obowiązują je takie same ogólne zasady jak dla innych kratownic, pomijając przestrzenny układ ich prętów i obciążeń. Najważniejsze warunki dotyczące schematu kratownic (m.in. przegubowe węzły, obciążenia w węzłach, proste pręty) musi spełniać każdy układ uznawany za kratownicę.

Zapewne traktowanie przekrycia kartowego, które tworzy powierzchnię o stałej wysokości (znacznie mniejszej niż wymiary poziome), jako "płyty" daje pewne korzyści. Prawdopodobnie wiążą się z tym specjalnie opracowane metody obliczeniowe, ale także i granice ich stosowania. Jednak nie każdy przestrzenny układ kratowy można traktować jako płytę kratową - np. poniższy:


szczególnie, gdy wyobraźnia doda tam ciekawe podparcie i obciążenie. Podobnie konstrukcja wieży Eiffla, choć może jakieś jej elementy ...

Mile widziana będzie każda pomoc w redagowaniu tego hasła, szczególnie odnośnie przestrzennych układów kratowych lub choćby samych płyt kratowych. Zapraszam do współpracy.

Trochę przykładów kratownic można znaleźć w Wikimedia Commons pod hasłem 'Truss', m.in. powyższą przestrzenną ... "bryłę kratową" ;) Zastanawiam się co wybrać i jak samemu przygotować odpowiednie do zilustrowania tego co już jest napisane. mb_ar_k (24 listopada 2009 23:00)


oj tam oj tam... i tak kratownicę projektuje architekt, kalkulatorek po studiach budowlanych może ją co najwyzej policzyć :)

Chciałbym zobaczyć te kratownice projektowane bez obliczeń ;) A. Bronikowski zostaw wiadomość 19:50, 4 wrz 2012 (CEST)[odpowiedz]

obciążone wyłącznie w węzłach.

[edytuj kod]

Wyrażenie „obciążone wyłącznie w węzłach” jest nieprecyzyjne, i sugeruje, że siły działają wyłacznie na węzły, ale na pręty już nie. Powinno być: „siły są przyłożone wyłacznie w węzłach”. --Jidu Boite (dyskusja) 09:48, 8 lut 2011 (CET)[odpowiedz]