Przejdź do zawartości

Dyskusja:Wyparcie

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mam dwa pytania:


1. Dlaczego w haśle jest represja, a nie wyparcie? Niesłychanie rzadko w polskich tekstach naukowych pojawia się "represja" - zdecydowanue dominuje termin "wyparcie"? Skad więc ta decyzja?


2. Czy definicja jest świadomie oderwana od psychoanalitycznych korzeni i terminologii, aby była bardziej zrozumiała? W ten sposób nie można np. rozszerzyć hasła o takie terminy jak wyparcie pierwotne i wtórne. A może to już zbyt szczegółowe jak na Wikipedię? Trochę się gubię.


Ad 1. Masz rację, proponuję zmienić.

Ad 2. Nie, definicję napisałem jak umiałem. Jeśli nie uwzględnia ona wszystkich aspektów tego pojęcia to nie przejmuj się, tylko śmiało dodawaj. Według mnie tu nic nie może być za szczegółowe. Poza tym masz rację, to faktycznie jedno z podstawowych pojęć psychoanalizy, więc wypadało to dokładniej opisać pod tym kątem. Ani chybi wyparłem swoje traumatyczne doświadczenia z książkami S. Freuda, na skutek czego psychoanaliza nie dostała się do hasła. ;-)

Mea culpa.

Jeszcze tylko mała uwaga do zmiany w tym haśle: czy "nieświadome usunięcie ze świadomości" to nie jest masło maślane ?

Olaf 00:01, 17 paź 2003 (CEST)[odpowiedz]


Zdanie jest maślane - nie da się ukryć, ale jakoś nie wiem jak z tego wybrnąć, bez napisania od początku... Ugryzła mnie ta "świadomość" i poprawka wyrwała sie w sporym pośpiechu ;) Jeśli możesz, popraw proszę, a jak nie, to ja na pewno do tego hasła wrócę. Mortal 00:15, 17 paź 2003 (CEST)[odpowiedz]

Zamiana represji na wyparcie

[edytuj kod]

Chciałbym, przed podjęciem tej decyzji poddać ją pod dyskusję osób zainteresowanych. Przytoczę powody, które przemawiają za przeniesieniem artykułu represja do artykułu wyparcie

  1. W 85% literatury fachowej używane jest pojęcie wyparcie
  2. Większość autorytetów, tłumaczy używa słowa wyparcie (zob. przypis tłumacza do Objaśniania marzeń sennych, wstęp tłumaczy do Słownika psychoanalizy)

R a f f dyskusja 14:10, 9 kwi 2007 (CEST)[odpowiedz]

  1. Usuńmy lub dodajmy, że to (niebezpieczna) pseudonauka.
2. Źródła powyższe też mnie martwią: "Objaśniania marzeń sennych" - czy to rodzaj sennika egipskiego?
3. Patrz też Ferenczi vs Freud a molestowanie (czasami pacjentów).
Zezen (dyskusja) 18:14, 21 lip 2021 (CEST)[odpowiedz]