Przejdź do zawartości

Dyskusja:Zawód

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

W Polsce zawody kategoryzowane są przez Polską Socjologiczną Klasyfikację Zawodów. Odmienna klasyfikacja zawodów istnieje w Międzynarodowej Klasyfikacji Zawodów i opracowanej na jej podstawie Klasyfikacji Zawodów i Specjalności. (zmiana wprowadzona w wersji z 23:56, 16 maj 2005)
Nigdzie w internecie nie znajduję informację o takiej klasyfikacji, natomiast na stronach Polskich Służb Zatrudnienia (domena rządowa) jest:
Zgodnie z art. 36 ust. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.), klasyfikację zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakres jej stosowania określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw pracy. [...] Polska klasyfikacja zawodów i specjalności oparta jest na Międzynarodowym Standardzie Klasyfikacji ISCO opracowanym przez Międzynarodową Organizację Pracy i rekomendowanym przez Eurostat do stosowania w krajach Unii Europejskiej (źródło: Polskie służby Zatrudnienia - klasyfikacja zawodów).
Dlatego proponuję, aby w artykule zawrzeć ustawową definicję klasyfikacji zawodów. Warto by jednak było pozostawić wzmiankę, do którego roku zawody były kategoryzowane przez PSKZ
--komaares (dyskusja) 15:05, 25 paź 2011 (CEST)[odpowiedz]

W internecie nie ma wszystkiego :) Dodałem przypisy. Zmieniłem czas na przeszły, bo faktycznie - to jest opracowanie z lat 90. Przy okazji dodałem jeszcze info SKZ z lat 70. Jest też opracowanie z roku 2007 Domańskiego, Sawińskiego i Słomczyńskiego. Przykuta (dyskusja) 16:33, 25 paź 2011 (CEST)[odpowiedz]

Prestiż zawodów

[edytuj kod]

Górnik dalej jest jednym z najbardziej prestiżowych zawodów w Polsce. Prestiż zawodów związanych z pracą fizyczną rośnie najszybciej w Polsce. Także w Europie Zachodniej obecnie zauważamy podobny trend, to prestiż zawodów związanych z pracą fizyczną rośnie najszybciej.Prestiż zawodów w Niemczech Ma to głównie związek z "nadprodukcją" w Europie ludzi z wyższym wykształceniem i znacznym spadkiem ocen i poważania elit politycznych i naukowych. Konsekwentnie zawody "intelektualne" odnotowują największe spadki. Pierwsza piątka najbardziej prestiżowych zawodów, to obecnie(stan na 2013 rok wg. CBOS) w Polsce:

  1. strażak,
  2. profesor,
  3. górnik,
  4. robotnik wykwalifikowany(np. tokarz, murarz),
  5. pielęgniarka.

Z tych zawodów, tylko profesor jest zawodem stricte związanym z wyższym wykształceniem, reszta z tych zawodów uchodzi za bardziej związane z pracą fizyczną połączoną z wysokimi kwalifikacjami "namacalnymi" i nie wymaga wyższego wykształcenia. Raport CBOS o prestiżu zawodów Zatem:

  • Myślę, że można dodać do artykułu ranking CBOS.
  • Można zmienić informacje o tym jak kształtuje się obecnie prestiż zawodów w Polsce, żeby odzwierciedlały to co jest zamieszczone w raporcie.

--129.132.211.163 (dyskusja) 04:41, 25 lut 2016 (CET)[odpowiedz]