Tommy Godwin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy kolarza, medalisty olimpijskiego. Zobacz też: Tommy Godwin (1912–1975) – kolarz, rekordzista długodystansowej jazdy rowerem.
Tommy Godwin
Data i miejsce urodzenia 5 listopada 1920
Stany Zjednoczone Connecticut, USA
Data i miejsce śmierci 3 listopada 2012
Wielka Brytania Solihull, Wielka Brytania
Dyscypliny kolarstwo torowe
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Wielka Brytania
Igrzyska olimpijskie
Brąz
Londyn 1948 kolarstwo
(Druż. na dochodzenie)
Brąz
Londyn 1948 kolarstwo
(1 km)

Thomas Charles "Tommy" Godwin (ur. 5 listopada 1920 w Connecticut, USA, zm. 3 listopada 2012 Solihull, Wielka Brytania[1]) – brytyjski kolarz torowy, dwukrotny medalista olimpijski.

Kariera[edytuj]

Największe sukcesy w karierze Tommy Godwin osiągnął w 1948 roku, kiedy zdobył dwa medale podczas igrzysk olimpijskich w Londynie. W wyścigu na 1 km zajął trzecie miejsce, wyprzedzili go jedynie Francuz Jacques Dupont i Belg Pierre Nihant. Na tych samych igrzyskach wspólnie z Alanem Geldardem, Davidem Rickettsem i Wilfem Watersem zdobył także brązowy medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Na rozgrywanych dwa lata później igrzyskach Imperium Brytyjskiego w Auckland zdobył brązowy medal na dystansie 1 km. W zawodach tych uległ jedynie dwóm Australijczykom: Russellowi Mockridge'owi i Sidney'owi Pattersonowi. Nigdy nie zdobył medalu na torowych mistrzostwach świata.

Po zakończeniu kariery Godwin został trenerem. Prowadził między innymi reprezentację Wielkiej Brytanii na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 roku. Był także trenerem osobistym Micka Bennetta oraz Grahama Webba. Był również prezesem Brytyjskiej Federacji Kolarskiej oraz oficjalnym ambasadorem igrzysk w Londynie w 2012 roku.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]