Unchain My Heart (utwór)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Unchain My Heart
Singel Raya Charlesa
Wydany Listopad 1961
Gatunek Soul, R&B
Długość 2:52
Wydawnictwo ABC
Singel po singlu

"Unchain My Heart" – piosenka napisana przez Bobby'ego Sharpa i nagrana przez Raya Charlesa. Sharp, uzależniony od narkotyków, sprzedał ją gitarzyście Teddy'emu Powellowi za 50 dolarów, który domagał się tym samym połowy praw autorskich. Sharp prowadził jakiś czas później walkę z Powellem o całkowite prawa autorskie, którą ostatecznie wygrał.

Jako pierwszy piosenkę nagrał Otis Williams we wrześniu 1960 roku[1], którą opublikował dopiero cztery lata później[2]. Utwór stał się kolejnym hitem Charlesa, gdy został wydany jako singel w 1961 roku. Ray przy akompaniamencie The Raelettes śpiewa w niej o tym, iż chciałby się uwolnić od kobiet, jednak te nie pozwalają mu odejść.

W utworze grali członkowie zespołu Charlesa, w tym jego długoletni przyjaciel i współpracownik, saksofonista David "Fathead" Newman.

Piosenka uplasowała się na szczycie amerykańskich zestawień z muzyką popularną oraz R&B.

Tytuł "Unchain My Heart" był roboczą wersją tytułu filmu o życiu Charlesa, Ray.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  1. "Unchain My Heart"
  2. "But on the Other Hand Baby"

Covery[edytuj | edytuj kod]

W 1963 roku doo wopowy zespół The Rivingtons wydał własną wersję "Unchain My Heart" na swoim albumie Doin' The Bird. W 1994 roku cover utworu nagrała również grupa The Bobs. Piosenka została ponownie spopularyzowana, kiedy Joe Cocker zatytułował swój album z 1987 roku Unchain My Heart. Następnie wydał on reedycję utworu w 1992 roku, która uplasowała się na miejscu #17 w Wielkiej Brytanii. "Unchain My Heart" w wykonaniu Cockera została dodatkowo nielegalnie wykorzystana przez Kongres Australii, by promować podatek od towarów i usług w 2000 roku

W 2012 roku Hugh Laurie w legendarnej wytwórni Ocean Way Studios nagrał własną wersję utworu. [3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Unchain My Heart (ang.). secondhandsongs.com. [dostęp 2014-07-05].
  2. Unchain My Heart (ang.). secondhandsongs.com. [dostęp 2014-07-05].
  3. Worst of TV (ang.). MSN.