Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Honestokracja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Honestokracja (z łac. honestus, ang. Honest, hiszp. honesto – „uczciwość” oraz gr. krátos – „władza”, dosłownie „uczciwa władza” lub „władza uczciwości”) to koncepcja systemu ustroju państwa, w którym kreatywne, wybitne i pracowite jednostki są nagradzane dodatkowymi głosami wyborczymi. W świetle tego, iż obecny system wyborczy – demokracja, jak przewidział Alexis de Tocqueville w połowie XIX wieku, dojdzie do końca, gdy rząd zauważy, że może przekupić wyborców za ich własne pieniądze, ulegając erozji. Obecnie istnieje więc pilna się potrzeba kreatywnej zmiany. Potwierdzają to ostatnie wydarzenia w Ameryce z 2020 roku. Już Platon, z geniuszem przewidując zmiany w systemach ustrojowych, uważał, że podobnie jak wszystko w życiu, także one "się zużywają" i po wyczerpaniu się jednego systemu, następuje kolejny. Wyróżnił on następujące ustroje społeczne: arystokrację – rządy najlepszych, po której przewidywał timokrację – rządy odważnych, oligarchię – rządy najbogatszych, a po niej naszą demokrację. Platon przewidział, że po demokracji nastąpi tyrania, reprezentująca wyłącznie osobisty interes despoty.

Pamiętajmy, że demokracja to nie tylko swoboda słowa i wyboru, ale przede wszystkim wzajemny szacunek pomimo różnic. To ma dla nas szczególne znaczenie, ponieważ, sto lat po odzyskaniu niepodległości, w warunkach demokracji żyjemy tylko przez połowę tego okresu. Obserwując to, co dzieje się w Ameryce, w "kolebce demokracji", należy dojść do wniosku, że istnieją powody do obaw, zwłaszcza że, według wspomnianego wyżej prawa, proces degradacji będzie postępował. Jeśli więc nasza demokracja miałaby przekształcić się w tyranię, pilnie potrzebuje korekty. Kluczowe pytanie brzmi: jak połączyć demokrację z uczciwością i kompetencją? Jakie regulatory zastosować, aby w polityce obecna była kompetencja i misyjność, a nie, jak to ma miejsce obecnie, karierowiczostwo? Trzeba znaleźć sposoby, aby, jak pokazują amerykańskie wydarzenia, łatwiej było odłączyć od władzy tych, którzy nie zauważyli, że swoją misję już zakończyli.

Warto przeprowadzić rozległą społeczną debatę na ten temat. Istotne jest bowiem zlokalizowanie "punktu krytycznego", który umożliwi działanie zasady głoszącej, że "w każdym wysoce złożonym systemie istnieje punkt krytyczny, w którym najmniejszy wkład może spowodować największą zmianę". Grupa profesorów, zakonnik i przedsiębiorca doszła do wniosku, że taki punkt znajduje się w obecnie niesprawiedliwej ordynacji wyborczej.

W związku z tym zaproponowano rozwiązanie określone mianem "Honestokracji – demokracji uczciwości". Honestokracja, opierając się na idei egalitaryzmu, proponuje przyznawanie dodatkowego głosu wyborczego tym wyborcom, którzy dzielą się ze społeczeństwem swoimi osiągnięciami i w większym stopniu przyczyniają się do rozwoju Ojczyzny. System ten nikomu nie odbiera praw, lecz wyróżnia osoby twórcze i chętnie dzielące się z innymi. Buduje autorytety.

Obecny system wyborczy nie jest uczciwy, ponieważ np. nie rozróżnia siły głosu osoby skazanej na długoletni wyrok (niepozbawionej praw wyborczych) od głosu wybitnego profesora czy laureata Nobla. Nie jest uczciwe także zrównanie siły głosu osoby płacącej podatki poza granicami kraju. System, który nie rozróżnia między osobą unikającą obowiązków podatkowych a tą, która płaci podatki rzetelnie, nie wspiera postaw prospołecznych, a promuje roszczeniowość i brak kompetencji.

Honestokracja ma na celu wprowadzenie uczciwości w życie społeczne. Docenienia wyborców wyróżniających się twórczością i daje im symboliczny przywilej większego wpływu na losy kraju. Powszechne nagradzanie osób, które wnoszą pozytywny wkład w rozwój społeczeństwa, powinno być systemowe, co jest już możliwe dzięki technologii komputerowej. Ilość zaś głosów zależeć będzie od ilości "dobra" przekazanego społeczeństwu. Takie podejście pozwoli połączyć demokrację z uczciwością. Wprowadzi sprawiedliwy system wyborczy nowego typu.

Podobnie, jak ponad dwieście lat temu Konstytucją 3 Maja, Polska ma szansę być pionierem w dziedzinie demokracji. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.honestokracja.pl.