Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Sed3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
pl Polski jest językiem ojczystym tego użytkownika.
en-2 This user is able to contribute with an intermediate level of English.
ru-3 Этот участник свободно владеет русским языком.
mat Ten wikipedysta zna terminologię stosowaną w matematyce.
fiz Ten wikipedysta zna terminologię stosowaną w fizyce.
inf
linux
Ten wikipedysta zna terminologię związaną z systemem operacyjnym GNU/Linux.
relig Ten wikipedysta zna terminologię stosowaną w religioznawstwie.
NPOV Ten wikipedysta oferuje pomoc przy neutralizacji punktu widzenia.
rast Ten wikipedysta potrafi obrabiać grafikę rastrową.
web Ten wikipedysta potrafi tworzyć strony WWW.
wekt Ten wikipedysta potrafi tworzyć i modyfikować grafikę wektorową.

Sed3 — lubię prostotę. Mój nick wziął się od nazwy mojego ulubionego programu do edycji tekstu. Sed to strumieniowy edytor tekstowy obecny w każdej dystrybucji Linuksa, moim ulubionych systemie operacyjnym.
Z wykształcenia fizyk, zawodowo zajmuję dziedzinami na styku medycyny i fizyki.

Link do mojego brudnopisu: Wikipedysta:Sed3/brudnopis


Prawdziwa baśń o Linuksie

Kiedyś, a było to w czasach kiedy Internet dopiero się tworzył, pewien programista nawiązał zdany kontakt z innym programistą. I choć się nie widzieli, to stali się przyjaciółmi. Jeden z nich bardzo chciał się podzielić swoimi pomysłami, ale nie mógł z powodów licencyjnych — zabraniał tego kontrakt z firmą, w której pracował. Bardzo nad tym ubolewał i chciał to zmienić.

Rozpoczął mrówczą pracę budowy nowego komputerowego systemu operacyjnego GNU od zera, opublikowanego później na nowej licencji GPL, w której zasadą podstawową jest wolność i dzielenie się z innymi. Z czasem przyłączyło się do niego wielu programistów. Kiedy system był bardzo zaawansowany, a jego jądro Hurd jeszcze niedojrzałe, pomoc przyszła z nieoczekiwanej strony.

Pewien student informatyki interesował się zupełnie nieznanym systemem operacyjnym napisanym przez profesora. Znalazł tam błędy, chciał dokonać poprawek, pytał profesora o zgodę, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi. Osamotniony zaczął tworzyć jądro nowego systemu operacyjnego. Opublikował w Internecie na licencji GPL swoje nowe jądro systemu licząc na odzew i wsparcie innych. Wkrótce okazało się, że jądro Linux rozwija się bardzo pomyślnie i może być wykorzystane przez system GNU.

W ten sposób powstał system operacyjny GNU/Linux, czyli system GNU z jądrem Linuksa.

Rozwój systemu GNU/Linux, potocznie nazywanym Linuksem, następuje bardzo szybko. Zasada jawności kodu źródłowego, dzielenia się oraz tworzenia dostępnych dla wszystkich, ogólnoświatowych zasobów oprogramowania stała się nową filozofią tworzenia oprogramowania. Model ten zyskuje coraz więcej zwolenników i zagraża nawet monopolistom.

Obecnie dostępna jest pełna gama oprogramowania w wielu językach, biurowego i specjalistycznego, w tym edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, baz danych. W kilku sferach oprogramowanie Linuksa zdominowało inne — na przykład Internet funkcjonuje głównie na Linuksie...

W rozwoju systemu GNU/Linux widzę piękne wprowadzenie w życie idei: darmo dostałeś — darmo dawaj.