Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Slonplus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Anatolij Wacławowicz Swarczewski

[edytuj | edytuj kod]

Anatolij Wacławowicz Swarczewski (укр. Анатолій Вацлавович Сварчевський) ur. 1971, Winnica (Ukraina) - ukraiński historyk polskiego pochodzenia, archeolog, lokalny historyk, artysta, konserwator, dziennikarz, osoba publiczna. Członek Europejskiego Stowarzyszenia Archeologów (EAA), przewodniczący Komitetu Historycznego Kościoła Winnickiego, członek Związku Lokalnych Historyków Ukrainy, członek Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy. Autor ponad 50 monografii i ponad 100 publikacji z zakresu historii, archeologii, etnologii i zagadnień związanych z powstaniem wczesnego chrześcijaństwa na Podolu. Uczestnik międzynarodowych, regionalnych i naukowo-praktycznych sympozjów, konferencji i seminariów. Kierownik sezonowej konserwacji i wykopalisk archeologicznych skalnego klasztoru Ładowskiego 2007-2012. Autor-kierownik projektu koncepcji artystyczno-historycznej rewitalizacji 1000-letniego klasztoru skalnego Łyadowskiego 2006-2013. Konsultant artystyczny ds. projektu tematycznego monety rocznicowej o nominale 20 hrywien - „Skalny klasztor Łyadowski św. Useknovensky - 1000 lat”. Uczestnik ArtVilnius – największej wystawy sztuki, która rozpoczęła się w 2009 roku i była jednym z najważniejszych wydarzeń w projekcie „Wilno – Europejska Stolica Kultury”. W 2019 roku został akredytowanym konserwatorem-restauratorem (ACR) międzynarodowego instytutu Ikona (kategoria B).

Biografia

[edytuj | edytuj kod]

Anatolij Swarczewski urodził się w 1971 roku w Winnicy w rodzinie inżynierów. Od dzieciństwa wykazywał zainteresowanie historią, archeologią i sztuką. W 1988 roku ukończył Winnicką Szkołę Artystyczną im. N.K. Roericha. W 1993 roku rozpoczął studia w Moskiewskim Instytucie Historyczno-Archiwalnym Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego na Wydziale Historii Regionalnej i Lokalnej, gdzie studiował historię Podola i skalnego klasztoru Ładowskiego. W 1998 roku obronił pracę magisterską na temat „Skalny klasztor Łyadowski w kontekście historii Podola”. W 1999 roku został wybrany na przewodniczącego Komitetu Historycznego Kościoła w Winnicy, który zajmuje się badaniem, ochroną i popularyzacją zabytków historii i kultury kościelnej obwodu winnickiego. W 2000 roku ukończył pełny kurs Moskiewskiego Korespondencyjnego Ludowego Uniwersytetu Artystycznego na Wydziale Sztuk Dekoracyjnych - Wydział Sztuk Pięknych. W 2001 roku został członkiem Związku Lokalnych Historyków Ukrainy, a w 2002 roku – członkiem Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy.

Działalność naukowa i społeczna

[edytuj | edytuj kod]

Główną specjalizacją naukową Anatolija Swarczewskiego jest historia, archeologia, etnologia i problemy osadnictwa wczesnego chrześcijaństwa na Podolu. Jest autorem ponad 50 monografii i ponad 100 publikacji na ten temat, m.in.:

• „Skalny klasztor Łyadowski: historia i nowoczesność” (2003);

• „Podole w dobie Wielkiej Migracji Ludów” (2004);

• „Święty Klasztor Useknovensky Lyadovsky - 1000 lat” (2006);

• „Książęta podolskie w dziejach Ukrainy” (2007);

• „Podole w dobie Rusi Kijowskiej” (2008);

• „Podole w dobie państwa litewsko-polskiego” (2009);

• „Podole w dobie Rzeczypospolitej Obojga Narodów” (2010);

• „Podole w epoce Imperium Rosyjskiego” (2011);

• „Podole w czasach Związku Radzieckiego” (2012);

• „Podole w dobie niepodległej Ukrainy” (2013).

Anatolij Swarczewski aktywnie uczestniczy także w międzynarodowych, regionalnych i naukowo-praktycznych sympozjach, konferencjach i seminariach poświęconych historii, archeologii i kulturze Podola i regionów przyległych. Jest inspektorem archeologii „Podolskiej Wyprawy Archeologicznej”, która prowadzi systematyczne badania zabytków starożytnych na terenie obwodów winnickiego, chmielnickiego, tarnopolskiego i chersońskiego. Był także wieloletnim uczestnikiem międzynarodowych sezonowych wypraw archeologicznych w krajach bałtyckich, w szczególności na Litwie, Łotwie i w Estonii. Od 2018 roku jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Archeologów (EAA), największej organizacji zawodowej archeologów w Europie.

Jednym z głównych projektów Anatolija Svarchevsky'ego jest artystyczna i historyczna koncepcja odrodzenia 1000-letniego skalnego klasztoru Lyadovsky 2006-2013. Autor projektu Bloku Pocztowego Ukrainy „Święty Klasztor Useknovensky Lyadovsky -1000”. Konsultant artystyczny ds. projektu tematycznego monety rocznicowej o nominale 20 hrywien - „Skalny klasztor Łyadowski św. Useknovensky - 1000 lat”.

Działalność artystyczna i restauratorska

[edytuj | edytuj kod]

Anatolij Swarczewski nie tylko zgłębia historię i kulturę Podola, ale także twórczo odtwarza je w swoich dziełach sztuki. Zajmuje się różnymi gatunkami i technikami, w tym malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, fotografią, kolażem, instalacją, sztuką wideo i performance. Jego prace odzwierciedlają jego zainteresowanie starożytnymi cywilizacjami, religią, mitologią, symboliką, ezoteryką i mistycyzmem. Zajmuje się także restauracją i konserwacją dzieł sztuki, architektury i archeologii, wykorzystując nowoczesne metody i technologie. W 2019 roku został akredytowanym konserwatorem-restauratorem (ACR) międzynarodowego Icon Institute (kategoria B), co świadczy o jego wysokim profesjonalizmie i kompetencjach w tej dziedzinie.

Anatolij Swarczewski brał udział w wielu wystawach osobistych i zbiorowych na Ukrainie i za granicą, m.in. na Litwie, Łotwie, w Polsce, Izraelu i Kanadzie. Brał także udział w różnorodnych festiwalach sztuki, biennale, triennale, forach artystycznych i projektach artystycznych. Jednym z najważniejszych wydarzeń w jego karierze artystycznej był udział w ArtVilnius – największej wystawie sztuki, która rozpoczęła się w 2009 roku i była jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach projektu „Wilno – Europejska Stolica Kultury”. Na tej wystawie zaprezentował swoje prace w ramach projektu „Art Labaz Ukraina”, który zrzeszał ukraińskich artystów różnych kierunków i stylów. Jego prace znajdują się także w kolekcjach stałych i prywatnych na Ukrainie i za granicą.