Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Szmok123

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Marcin Urban[edytuj | edytuj kod]

Marcin Urban (ur. 18.09.1974 r.) – polski samorządowiec, od 2007 r. skarbnik Wrocławia.

Marcin Urban

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wrocławianin z urodzenia, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów MBA na Franklin University w Columbus.

Z Urzędem Miejskim Wrocławia związany jest od ponad dwóch dekad, gdzie początkowo zajmował się kontrolą podatkową. W latach 2004-2007, jako Dyrektor Departamentu Finansów Publicznych, realizował i nadzorował wiele ważnych dla miasta projektów, jak wdrożenie oprogramowania finansowo-księgowego SAP czy projekt „Urbancard” Wrocławska Karta Miejska.

Skarbnikiem Wrocławia jest od 2007 r. Odpowiednie zarządzanie finansami miasta przełożyło się na realizację ambitnych planów miasta i rekordowe pieniądze przeznaczane na inwestycje.

W swojej pracy sięga po nowatorskie rozwiązania w zakresie finansowania zadań miasta, m.in. skutecznie przeprowadził pierwszą transakcję leasingu zwrotnego nieruchomości w polskim samorządzie[1].

Od 2015 r. koordynuje prace Wrocławskiej Rady do Spraw Przedsiębiorczości oraz, w oparciu o Strategię Przedsiębiorczości Wrocławia 2030, realizuje zadania skierowane do wrocławskich przedsiębiorców. Jednym z nich, w odpowiedzi na ograniczenie działalności gospodarczej podczas pandemii COVID-19, było powołanie Centrum Wsparcia Przedsiębiorców i wdrożenie Wrocławskiego Pakietu Pomocowego, które pozwalały i ułatwiały przedsiębiorcom uzyskać ulgi, a także pomoc w zakresie podatków i opłat lokalnych[2]. Kolejnym dzianiem było uruchomienie stron internetowych skierowanych do przedsiębiorców: wroclaw.pl/przedsiebiorczy-wroclaw oraz Giełdy Lokalnego Biznesu wroup.pl, skierowanej do małych, lokalnych przedsiębiorców, którzy bezpłatnie mogą reklamować swoją działalność[3].

Inne działania wspierające biznes to pierwszy w Polsce prowadzony przez samorząd projekt Respektrum Autyzmu. To szkolenia dla firm i przedsiębiorców[4], które pomagają w przełamywaniu barier w procesie rekrutacji i zatrudniania osób w spektrum autyzmu, a co za tym idzie - rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych we Wrocławiu.

Projektem realizowanym w nadzorowanym przez Skarbnika Miasta Departamencie jest również skierowany do mieszkańców program Nasz Wrocław. Korzysta z niego ponad 250 tys. mieszkańców Wrocławia. To system zniżek i bezpłatnych wejść dla wszystkich, którzy swój podatek dochodowy zostawiają we Wrocławiu.

Inne projekty w kierowanym przez Marcina Urbana Departamencie Finansów Publicznych, które z jednej strony mają zwęszyć wpływy do budżetu Wrocławia, ale też zachęcić do inwestowania w naszym mieście, to m.in. detekcja satelitarna[5][6][7], która umożliwia weryfikację powierzchni objętej podatkiem od nieruchomości czy program zwolnień z podatku od nieruchomości dla budynków podłączonych do fotowoltaiki[8][9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]