Wikipedysta:Wojka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wikipedia:Projekty_szkolne_i_akademickie/rzeka_Lega

Zbiorowiska roślinne

helofity - rośliny zakorzenione w dnie i wznoszące się ponad wodę; wyróżnia się w nich dwie podgrupy: szuwary i oczerety.

nimfeidy - rośliny rozwijające się na dnie, o liściach pływających na powierzchni wody. Posiadają potężne kłącza tkwiące w mulistym dnie. Występują przeważnie po zewnętrznej stronie oczeretów, w zatokach i w zacisznych miejscach jezior. Wszystkie rośliny o liściach pływających nie znoszą większych ruchów wody (falowanie, prąd)oraz gwałtownych wahań poziomu wody. Typowymi przedstawicielami tego zbiorowiska są: grążel żółty (Nuphar luteum), grzybień biały (Nymphaea alba),rdestnica pływająca (Potamogeton natans), czasami występuje tu grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata) i grzybień drobny (Nuphar pumilum).

elodeity - rośliny całkowicie zanurzone w wodzie, jedynie kwiaty mogą wystawać z wody. Rośliny należące do tego zbiorowiska często tworzą rozległe łąki podwodne, stanowiące dolne piętro litoralu, należy tu większość przedstawicieli rodzaju rdestnic (Potamogeton).

isoetidy - rośliny rozwijające się przy samym dnie, które nigdy nie dorastają do powierzchni wody, przeważnie tworzą podwodne darnie na ławicy przybrzeżnej, należą tu głównie niskie ramienice: Chara aspera, Cdelicatula tworzące kobierce i Nitella gracillis rosnąca kępkami. Isoetidy rozwijają się na ławicy przybrzeżnej rozległych jezior i czasami na płyciznach śródjeziornych na tzw. górkach.

pleuston - rośliny makroskopowe, lecz wolno unoszące się na powierzchni wody. Nie tworzą trwałych zbiorowisk, lecz zależnie od ruchów wody mogą być przenoszone z jednego miejsca na inne.Licznie mogą występować w miejscach zasłoniętych od wiatru. W skład tego zbiorowiska wchodzą: wątrobowiec (Riciocarpa natans), salwinia pływająca (Salwinia natans), różne gatunki pływaczy, różne gatunki rzęsy, należą tu też makroskopowe glony, unoszące się na powierzchni wody w postaci watowatych skupień złożonych głównie z rodzajów: Hydrodicton, Zygnema, Spirogyra, Cladophora i inne.

herpon - niższe glony, bakterie i niższe organizmy roślinne, rozwijające się na powierzchni osadów dennych zbiorników wodnych. Zbiorowiska te tworzą bakterie siarkowe z rodzaju Beggiatoa, niektóre bakterie żelaziste w postaci watowatych skupień barwy brązowej na podwodnych przedmiotach. Często licznie tu występują różne glony, jak niektóre sinice (Cyanophyta), od barwy niebieskiej do czarnej, okrzemki (Bacillariophyceae) - barwy brązowej. Przedstawiciele rodzaju Spirogyra, Zygnema i inne wytwarzają wojłoki. Latem w wyniku asymilacji, tlen unosi od dna na powierzchnię wody te glony, które wtedy wchodzą w skład pleustonu, a w zimie rolę tlenu spełnia metan.

perifiton - glony i zwierzęta rozwijające się na stałym podłożu powyżej dna (pale, kamienie, budowle wodne, jednostki pływające itp.), roślinne zbiorowiska perfitonu z reguły rozwijają się wcześniej niż zwierzęta, które tu znajdują schronienie.

plankton - zbiorowisko drobnych roślin i zwierząt rozwijających się w toni wodnej. Glony wchodzące w skład planktonu noszą nazwę fitoplanktonu, a zwierzęta - zooplanktonu. Masowy rozwój jakiegoś gatunku fitoplanktonu, nosi nazwę zakwitu. Im zakwit jest silniejszy tym trwa on krócej. (Stanisław Bernatowicz - 1990: Zasady środowiska wodnego)