Wikipedia:Archiwum/Pierwszy komunikat prasowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Poniższy tekst nie jest jeszcze gotowy do publikacji!

tłumaczenie w toku

Oryginalna wersja angielska: m:Wikimedia's first press release

UWAGA: każdy wkład do tej strony będzie traktowany jako własność publiczna (public domain).Jest to konieczne, aby serwisy prasowe mogły kopiować ten komunikat i tworzyć własne artykuły na jego podstawie, nie martwiąc się o GNU FDL

Pierwszy komunikat jest przeznaczony dla przygodnego użytkownika. W artykule m:Wikimedia press release znajduje się informacja (po angielsku) pomocna przy redakcji innych komunikatów.


Właściwy artykuł rozpoczyna się poniżej tej linii.


Inne języki: oryginał angielski [رسالة وسائل الإعلام الإخبارية Arabic (link?)] [Czech (link?)] Chiński, Duński, Niemiecki, Hiszpański, Esperanto, Fiński, Francuski, Węgierski, Włoski, Japoński, Holenderski, Rumuński, Rosyjski (Русский), Szwedzki

Na Wikipedii ukazał się trzystutysięczny artykuł

2003.10.01 (Internet): Wikipedia (wikipedia.org), tworzona przez ochotników wielojęzyczna encyklopedia ogłosiła, że liczba artykułów, w 40 różnych językach, nad którymi stale trwa praca przekroczyła 300 tysięcy. Biorąc pod uwagę, że na początku roku 2003 ogólna liczba artykułów w 22 językach wynosiła 137 tysięcy, można stwierdzić że, Wikipedia jest największą i najszybciej rozwijającą się encyklopedią open content na świecie.

Największy przyrost nastąpił w wersjach innych niż angielskojęzyczna, co dowodzi coraz bardziej międzynarodowego charakteru przedsięwzięcia. Po raz pierwszy sumaryczna ilość artykułów w innych językach niż angielski jest porównywalna z ilością artykułów po angielsku. Objętość ośmiu wersji Wikipedii przekroczyła już 10.000 artykułów:

Ponadto dwie kolejne mają po ponad 5.000 artykułów:

Według Alexa.com, wzrost zainteresowania użytkowników internetu encyklopedią Wikipedia.org spowodował,że jest ono obecnie większe niż w serwisami takimi jak Britannica.com, Infoplease.com i Encyclopedia.com.

Niektóre wersje Wikipedii mogą pominąć ten akapit
Wikipedia ogłosiła również, że 20 czerwca 2003 powstała fundacja typu non-profit, Wikimedia Foundation (wikimediafoundation.org), w celu koordynacji i finansowania działalności Wikipedii, jej siostrzanego projektu Wiktionary (wielojęzycznego słownika: wiktionary.org), bliźniaczych Wikiquote (zbioru słynnych cytatów: wikiquote.org) i Wikibooks (serii podręczników w postaci elektronicznej: wikibooks.org).

Niektóre wersje wikipedii mogą pominąć ten akapit
Ciągły wzrost zainteresowania, zarówno twórców jak i czytelników, zwłaszcza projektem Wikipedii, spowodował znaczne obciążenie serwera i zasobów Wikimedii. Fundacja Wikimedia ogłasza więc dziś, trwającą przez najbliży miesiąc, akcję zbierania funduszy na nowy serwer bazy danych. Strona wikimediafoundation.org/fundraising zawiera dokładniejsze informacje na ten temat. Wikimedia wzywa również ochotników o umiejętnościach programistycznych do ulepszenia wydajności, ergonomii i możliwości oprogramowania, zwanego obecnie MediaWiki (mediawiki.org), obsługującego projekty Wikimedii.

Wikipedia jest publiczną siecią WikiWikiWeb, gdzie każdy może zmieniać prawie dowolną stronę w każdej chwili (wiki po hawajsku znaczy 'szybko'). Użytkownicy, opierając się na aktualnej wersji artykułu, poprawiają i tworzą kolejne. Pracę w ten sposób, nawet nad bardzo drażliwych tematami, umożliwia stosowanie zasady neutralnego punktu widzenia. Niewłaściwe zmiany są szybko naprawiane przez innych. Ten komunikat prasowy został również stworzony wspólnie przy użyciu WikiWikiWeb.

Projekt Wikipedii został zainicjowany w styczniu 2001 przez internetowego przedsiębiorcę Jimmy'ego Walesa oraz filozofa Larry'ego Sangera. Bomis (bomis.com), internetowy portal, którego właścicielem jest Wales, zapewnił finansowanie i inne rodzaje wsparcia, zaś Sanger prowadził Wikipedię przez pierwszy rok jej istnienia, jako etatowy redaktor. Od tamtej pory Wikipedia działa na zasadzie konsensu, używając zasad udoskonalanych w miarę upływu czasu przez biorących udział w projekcie. Niedawno projekt został przejęty od Bomisu przez Fundację typu non-profit, Wikimedia (wikimediafoundation.org), jednak Bomis nadal zapewnia nieodpłatne łącze internetowe oraz utrzymanie serwera Wikimedii.

Jimmy Wales twierdzi, że "Wikipedia zawdzięcza swój sukces obecności silnej grupy centralnej, złożonej z wykształconych i dojrzałych ludzi z całego świata, którzy wspólnie utrzymują wysokie standardy uprzejmości, jakości i neutralności". Wyjaśniając jeden z mechanizmów zapewniania, że jakość artykułów pozostaje wysoka, mówi, że "Wszyscy uczestnicy pilnie obserwują stronę 'Ostatnie zmiany' i ciągle weryfikują i poprawiają nawzajem swój wkład". Nawet artykuły na kontrowersyjne tematy dojrzewają w ten sposób. Obecnie dyskutowana jest neutralność zaledwie mniej niż dla stu artykułów w angielskojęzycznej wersji Wikipedii.

Nieangielskie Wikipedie mogą pominąć ten paragraf (ktoś pamięta polskie artykuły w prasie o Wikipedii?)
Informacje o Wikipedii były już przekazywane przez media, między innymi The New York Times, Technology Review (pismo MIT), oraz TIME, jak również portale o dużej liczbie czytelników, takie jak Slashdot, Wired i Kuro5hin. Były również audycje radiowe oraz program w telewizji CNN. Jest ona coraz częściej używana jako źródło w pracach studentów, dziennikarzy i przez wszystkich, którzy potrzebują punktu początkowego do badań w Internecie.

Cała treść udostępniana przez Wikimedia jest dostępna na warunkach licencji GNU FDL zezwalającej każdemu na skorzystanie z treści w dowolny sposób, również komercyjnie, pod warunkiem przekazania tego prawa każdemu czytającemu oraz podania, który projekt Wikimedii stanowił źródło. MediaWiki (mediawiki.org), czyli oprogramowanie, na którym bazują projekty Wikimedii, jest również wolnodostępne, lecz na warunkach licencji GNU GPL (tej samej licencji, którą objęty jest Linux).

Ponieważ edycja odbywa się nieustannie (24 godziny na dobę), nie jest możliwe przewidzenie, jaki kształt będzie miała Wikipedia i jej siostrzane projekty za rok. Jednak dzięki licencjom GNU, jedno jest pewne: zarówno treść, jak i oprogramowanie, które ją udostępnia, pozostaną wolne.

Dodatkowe informacje

Pytania i prośby o wywiad należy kierować do:

{Nazwisko osoby kontaktowej}, Koordynator prasowy polskiej wersji Wikipedii
Telefon:
E-mail:

Jimmy Wales, President, Wikimedia Foundation, Inc. (Tylko po angielsku)
Telefon: (+1)-727-527-9776
E-mail: jwales@bomis.com

Musimy tu wstawić nasze odpowiedniki (te, które mamy)

Dalsze informacje dostępne są pod następującymi adresami:

*Obejmuje jedynie 31 wersji językowych Wikipedii, które używają oprogramowania MediaWiki (liczba 300.000 pochodzi z tej strony). Przejdź na tę stronę aby zobaczyć pełniejszą listę wraz ze statystyką.


Ten komunikat prasowy został napisany w ramach sieci WikiWikiWeb w tym miejscu (wersja angielska). Przed opublikowaniem był edytowany xxx razy przez xx ochotników i przetłumaczony na xx języków.

W odróżnieniu od pozostałej treści Wikimedii, tekst powyższego komunikatu prasowego jest publicznie dostępny (public domain).