Wybory parlamentarne na Nauru w 1968 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pierwsze wybory do Parlamentu Nauru miały miejsce 26 stycznia 1968 roku[1]. W skład parlamentu weszło 18 członków, a na przewodniczącego państwa wybrano Hammera DeRoburta.

Tło[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości Nauru posiadało Radę Wodzów, Lokalną Radę Samorządową Nauru i Radę Legislacyjną, zlikwidowaną w roku pierwszych wyborów do parlamentu. Parlament był więc czwartą instytucją władzy powołaną na Nauru[2].

W 1967 wybrano konstytuantę, która wkrótce napisała konstytucję państwa. Według nowej konstytucji, władza ustawodawcza miała należeć do 18-osobowego parlamentu (od 2013 liczy 19 członków[3]) a władza wykonawcza do czterech lub pięciu ministrów ze stojącym na jej czele prezydentem (który jednocześnie jest szefem rządu)[1].

Przebieg wyborów i wyniki[edytuj | edytuj kod]

System wyborczy niewiele różnił się od tego, jaki stosowano za czasów Lokalnej Rady Samorządowej. Jedyną różnicą była liczba osób, która miała zasiąść w parlamencie. Z każdego okręgu wyborczego (z wyjątkiem okręgu Ubenide, z którego wybierano czterech członków) wybierano dwóch deputowanych. Według konstytucji, kadencja parlamentu miała trwać trzy lata[4].

Okręg wyborczy Wybrani posłowie
Aiwo Itubwa Amram, Edwin Tsitsi
Anabar Agoko Doguape, David Gadaroa
Anetan Roy Degoregore, Paul Asa Diema
Boe Kenos Aroi, Hammer DeRoburt
Buada Austin Bernicke, Totouwa Depaune
Meneng Ategan Bop, Audi Dabwido
Ubenide Buraro Detudamo, Victor Eoaeo, Derog Gioura, Lagumot Harris
Yaren Joseph Audoa, Ludwig Keke
Źródło:[5]

Parlament w wymienionym wyżej składzie, po raz pierwszy spotkał się 31 stycznia. Na przewodniczącego państwa wybrano Hammera DeRoburta – reprezentanta okręgu wyborczego Boe. Na pierwszego przewodniczącego parlamentu wybrano z kolei Itubwę Amrama z okręgu Aiwo[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Nancy Viviani: Nauru, phosphate and political progress. s. 176.
  2. Nancy Viviani: Nauru, phosphate and political progress. s. 93-96.
  3. President Dabwido gives it another go. islandsbusiness.com. [dostęp 2013-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-14)]. (ang.).
  4. Nancy Viviani: Nauru, phosphate and political progress. s. 105.
  5. Pacific Islands Monthly. T. 39. Pacific Publications Pty., 1968, s. 153.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]