Przejdź do zawartości

Zło budzi się wiosną

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zło budzi się wiosną (szw. Vårlik) – powieść kryminalna szwedzkiego pisarza Monsa Kallentofta z 2010. Polskie wydanie książki ukazało się w 2012 w tłumaczeniu Ingi Sawickiej.

Rynek w Linköpingu – tutaj wybuchła bomba

Treść

[edytuj | edytuj kod]

Jest czwartą częścią kryminalnej serii z detektyw Malin Fors z Linköpingu, której pomaga Zaharias Zeke Martinsson. W końcowej części wspomaga ich komisarz i zastępca szefa sztokholmskiego Wydziału Zabójstw – Conny Nygren. Akcja rozgrywa się w maju 2010 w Linköpingu, Sztokholmie i na wyspach Archipelagu Sztokholmskiego. 7 maja[1] na rynku w Linköpingu wybucha bomba, od której giną dwie sześcioletnie dziewczynki, siostry Tuva i Mira Vigerö, a ich matka, Hanna zostaje ciężko ranna[2]. Ładunek zostaje zdetonowany przed oddziałem banku SEB, co nasuwa przypuszczenia, że atak miał podłoże ekonomiczne. Trop ten zdaje się potwierdzać po przekazanym oświadczeniu z przyznaniem się do ataku wysłanym przez nieznaną wcześniej organizację – Front Wyzwolenia Ekonomicznego. Pod uwagę brany jest także wariant religijny – przesłuchiwany jest miejscowy imam[3]. Z czasem ujęty zostaje Jonathan Ludvigsson z Frontu Wyzwolenia Ekonomicznego[4], jednak Malin nie jest przekonana do tego tropu i bada inne możliwości.

W powieści krytykowany jest świat wielkiego biznesu, jako bezwzględny i nie liczący się z dobrem ludzi i generowane przez niego nierówności społeczne. Bogacze gotowi są zabijać dzieci, by tylko chronić swoje majątki. Opisane są skutki kryzysu finansowego dla przeciętnych mieszkańców Szwecji, w tym terenów zagrożonych dużym bezrobociem. Równolegle rozwija się wątek uczuciowy pomiędzy Malin a lekarzem Peterem Hamse[5]. Malin heroicznie walczy też z własnym nałogiem alkoholowym[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zło budzi się wiosną, s. 52.
  2. Zło budzi się wiosną, s. 57.
  3. Zło budzi się wiosną, s. 64.
  4. Zło budzi się wiosną, s. 168.
  5. Zło budzi się wiosną, s. 159–161.
  6. Lubimy Czytać.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]