Zarządzanie europejskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zarządzanie europejskie jest definiowane jako „międzykulturowe, zorientowane społeczne zarządzanie, oparte na podejściu interdyscyplinarnym[1]. Zarządzanie europejskie nie ma charakteru krajowego czy międzynarodowego – mieści się pomiędzy tymi dwoma ujęciami.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zarządzanie europejskie wyróżnia się trzema aspektami[2]:

  1. W zarządzaniu europejskim ważne jest, aby brać pod uwagę różne kultury obecne w Europie oraz ich wpływ na praktykę biznesu, celem zidentyfikowania podobieństw i różnic w środowiskach organizacyjnych i zwyczajach panujących w organizacjach.
  2. Reguły zarządzania w Europie charakteryzują się szerokim kontekstem społecznym, co przyjmuje postać aktywności związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.[3].
  3. Od menedżerów europejskich wymagana jest umiejętność przystosowywania się do zróżnicowanych warunków prawnych, społecznych, politycznych i gospodarczych w Europie. Taka zdolność adaptacji wiąże się z umiejętnością stosowania interdyscyplinarnego podejścia w zarządzaniu[4].

Różnica w stosunku do zarządzania amerykańskiego[edytuj | edytuj kod]

Zarządzanie europejskie jest konfrontowane z amerykańską lub japońską kulturą zarządzania. Przykładowo, gdy Amerykanie łatwiej podejmują ryzyko oczekując wysokiej stopy zwrotu, Europejczycy wybierają stabilność determinującą potencjalnie niższe korzyści[5]. Podejście europejskie jest częstokroć uważane za silnie równoważące efektywność gospodarczą z kontekstem społecznym[6].

Przyszłość zarządzania europejskiego[edytuj | edytuj kod]

W czasach globalizacji takie wyzwania jak różnorodność kulturowa, wartości społeczne, społeczna odpowiedzialność biznesu czy zdolność do przystosowania się i elastyczność w działaniu stają się coraz ważniejsze. Z tego względu, wielu uważa, że znaczenie europejskiego stylu zarządzania będzie rosło[6].

Dalsza lektura[edytuj | edytuj kod]

  • Bloom Helen, Roland Calori, Philippa de Woot (1996) Zarządzanie europejskie. Poltext.
  • Calori Roland, De Woot Philippe (1995) A European Management Model: Beyond Diversity: Unity in Diversity. Prentice-Hall.
  • Kaplan Andreas (2015) European business and management. Sage Publications Ltd., London.
  • Thurley Keith, Wirdenius Hans (1989) Towards European Management, FT Prentice Hall.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]