Przejdź do zawartości

Biblioteka Narodowa Finlandii: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
ElaSyla (dyskusja | edycje)
Poprawione literówki i poprawa linków zewnętrznych
(Brak różnic)

Wersja z 22:25, 9 gru 2017

Biblioteka Narodowa Finlandii - (fiń. Kansalliskirjasto) – fińska biblioteka narodowa, znajdująca się w Helsinkach. Od 2006 r. jest ona częścią Uniwersytetu Helsińskiego.

Biblioteka Narodowa jest zarazem Biblioteką Uniwersytetu Helsińskiego, więc jest ona prowadzona oraz finansowana przez ten uniwersytet. Jak każda biblioteka w Finlandii jest ona zarządzana i sponsorowana przez swoje organizacje, które decydują o budżecie, działalności oraz o panujących w niej zasadach[1]. Według fińskiego prawa Bibliotece Narodowej przysługuje pięć egzemplarzy obowiązkowych wszystkich materiałów drukowanych w Finlandii. Oprócz druków, zapisów dźwięku, mikrofilmów Biblioteka Fińska archiwizuje wybrane strony www (od ostatniej dekady), treści z Twittera i wybrane filmy z You Tube[2]. W roku 1981 przyznano jej egzemplarz obowiązkowy odnośnie nagrań dźwiękowych, a w 2008 r. weszło w życie analogiczne prawo dotyczące publikacji elektronicznych[3].

Zbiory Fińskiej Biblioteki Narodowej liczą 3 mln książek i czasopism, 685 000 mikrofilmów i mikrofiszek, i ponad 4 mln jednostek innych rodzajów zbiorów (rękopisów, muzykaliów, dokumentów życia społecznego, map). Łącznie 7 685 000 woluminów[4]. Zbiory cyfrowe BNF obejmują 5,4 mln stron czasopism, 3,2 mln stron gazet, 129 400 stron dokumentów życia społecznego[5]. Większość kolekcji Biblioteki Fińskiej znajduje się w Kirjaluola, podziemnym bunkrze wierconym w litej skale o powierzchni 57, 600 m3, który znajduje się on 18 metrów poniżej biblioteki[6].

Główne komórki organizacyjne

  • Biblioteka Naukowa (Research Library), która odpowiedzialna jest za urządzanie wydarzeń kulturalnych: wystaw, koncertów, organizuje konferencje naukowe, seminaria i warsztaty. Opracowuje i przetwarza dane o zasobach piśmiennictwa narodowego oraz gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory
  • Centrum konserwacji i digitalizacji (Center for Preservation and Digitisation), które odpowiada za politykę konserwacji oraz politykę digitalizacji Biblioteki Narodowej
  • Usługi sieciowe Biblioteki Narodowej (Library Network Service), koordynujące biblioteczne usługi sieciowe w całym kraju. Wszystkie fińskie biblioteki współpracują na bieżąco z Biblioteką Narodową[7].

Katalog i bazy danych dostępne online

  • HELKA, jest to katalog, który zawiera informacje o książkach, wydawnictwach ciągłych, artykułach, materiałach archiwalnych, dokumentach dźwiękowych, drukach muzycznych, mapach, rękopisach i plikach komputerowych; w tym katalogu można wyszukiwać dane w trzech językach: fińskim, szwedzkim oraz angielskim.

Bazy danych:

  • Fennica – Fińska Bibliografia Narodowa
  • Arto — Bibliograficzna Baza Czasopism Fińskich
  • Viola — Dyskografia Narodowa i Bibliografia Narodowa Nut
  • Linda — Wspólny Katalog Fińskich Bibliotek Uniwersyteckich[8].

Fińska Biblioteka Narodowa w Internecie

  1. A. Nowakowska, Sieć bibliotek w Finlandii, „Bibliotekarz Zachodniopomorski”, 2007, nr 3, s. 54-59.
  2. http://babin.bn.org.pl/?p=4282
  3. Pugacewicz, D. Grabowska, Biblioteczne różnorodność z fińskiej perspektywy, „Poradnik Bibliotekarza”, 2007, nr 10, s. 18-23
  4. http://eprints.rclis.org/24266/1/biblioteki.pdf
  5. http://babin.bn.org.pl/?p=4282
  6. https://www.cruisebe.com/national-library-of-finland-helsinki
  7. http://eprints.rclis.org/24266/1/biblioteki.pdf
  8. http://eprints.rclis.org/24266/1/biblioteki.pdf