Łucja Wang Cheng

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Łucja Wang Cheng

王成璐琪
męczennica
Data i miejsce urodzenia 1882
Laochuntan, Chiny
Data i miejsce śmierci 28 czerwca 1900
Wangla, Chiny
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 17 kwietnia 1955
przez Piusa XII
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Wang.

Św. Łucja Wang Cheng (chiń. 王成璐琪) (ur. 1882 r. w Laochuntan, Hebei w Chinach – zm. 28 czerwca 1900 r. w Wangla, Hebei) – święta Kościoła katolickiego, męczennica.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Łucja Wang Cheng urodziła się w 1882 r., w Laochuntan, w prowincji Hebei. Wychowywała się w sierocińcu założonym przez księży katolickich we wsi Wangla.

Podczas powstania bokserów w Chinach doszło do prześladowania chrześcijan. 24 czerwca 1900 r. powstańcy opanowali wieś, spalili kościół i zabili wszystkich katolików, którym nie udało się uciec. Zostawili przy życiu tylko Łucję Wang Cheng i trzy inne sieroty (Marię Fan Kun, Marię Qi Yu oraz Marię Zheng Xu). Zabrali je najpierw do Yingjia, później do Mazetang. Przywódca bokserów Ying Zheng złożył Łucji Wang Cheng propozycję małżeństwa. Po czterech dniach namów odrzuciła ją, uważając takie małżeństwo za zdradę wiary i Boga. W tym samym czasie powstańcy próbowali zmusić również Marię Fan Kun do małżeństwa z jednym z nich. Przyniosło to potępienie ze strony reszty grupy – uważali, że ich zadaniem było aresztowanie katolików i zabijanie tych, którzy nie chcieli wyrzec się wiary, a nie zawieranie z nimi małżeństw. Po tym incydencie powstańcy zabrali sieroty do wioski Mala. Trzy młodsze płakały w drodze, pocieszała je Łucja Wang Cheng. Po przybyciu do wsi Wangla wszystkie cztery odmówiły wyrzeczenia się wiary. Po tym zostały zamordowane.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich).

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Została beatyfikowana 17 kwietnia 1955 r. przez papieża Piusa XII w grupie Leon Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowana w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 85.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]