Ściana Rzeźbiarza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Wszechświata w odległości 500 mln lat świetlnych z widoczną Ścianą Rzeźbiarza (Sculptor Wall) - opis kolorem żółtym.

Ściana Rzeźbiarza (Ściana Południowa) – włókno złożone z gromad i supergromad galaktyk. Znajduje się w odległości ok. 400 mln lat świetlnych i ciągnie na przestrzeni blisko miliarda lat świetlnych. Na Ścianę Rzeźbiarza składają się głównie dwie supergromady galaktyk: Supergromada w Feniksie oraz Supergromada w Rzeźbiarzu. Pomiędzy Supergromadą Lokalną a Supergromadą w Feniksie znajduje się Pustka w Rzeźbiarzu, która jest jedną z największych pustek w pobliskim Wszechświecie.

W 2010 roku wzdłuż Ściany Rzeźbiarza odkryto gaz międzygalaktyczny, będący częścią tak zwanego Gorącego Medium Międzygalaktycznego (ang. Warm Hot Intergalactic Medium - WHIM). Odkrycie to potwierdziło przewidywania, że około połowa normalnej materii (w odróżnieniu od ciemnej materii) w pobliskim Wszechświecie jest ukryta pod postacią olbrzymiej sieci gorącego, rozrzedzonego gazu[1].

Ściana Rzeźbiarza jest jedną z wielkoskalowych struktur Wszechświata.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. X-ray Discovery Points to Location of Missing Matter (ang.). W: Chandra X-ray Observatory [on-line]. NASA, 2010-05-11. [dostęp 2016-04-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]