Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Masarska 14

Dyrektor

mgr Jadwiga Wiatr

Data założenia

1994

Data likwidacji

2017

Wielkość zbiorów

300 845 książek

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie”
Ziemia50°03′18,594″N 19°57′25,679″E/50,055165 19,957133
Strona internetowa

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowiegminna instytucja kultury, powstała w 1994 roku. 1.01.2017 utworzono Bibliotekę Kraków po połączeniu czterech samodzielnych dzielnicowych sieci bibliotek. Biblioteka Kraków tworzy sieć 57 placówek w dotychczasowych siedzibach[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Śródmiejska Biblioteka Publiczna powstała postanowieniem Rady Miasta Krakowa poprzez przejęcie części sieci bibliotek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka działała w obrębie krajowej sieci bibliotecznej. Siedzibą biblioteki był budynek w Krakowie przy ul. Masarskiej 14, a obszarem jej działania były dzielnice: Dzielnica I Stare Miasto, Dzielnica II Grzegórzki, Dzielnica III Prądnik Czerwony. Instytucja ta składała się z biblioteki wiodącej i 17 filii bibliotecznych. W roku 2004 księgozbiór Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej osiągnął 300 845 książek z różnych dziedzin wiedzy oraz 254 zbiory multimedialne. W bibliotece głównej i filiach można było bezpłatnie korzystać z Internetu.

Biblioteka upowszechniała wiedzę i kulturę, organizuje repetytoria z historii, literatury, i ekologii, organizowała spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, wystawy i wernisaże. Imprezy literackie realizowane były przy współudziale Mecenatu Kulturalnego Miasta Krakowa.

Biblioteka wydawała Kwartalnik ŚBP.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biblioteka Kraków. [dostęp 2017-07-08]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]