.com

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy domeny. Zobacz też: .com – rozszerzenie nazwy pliku wykonywalnego.
.com
.com logo.png
Wprowadzona 1985
Typ domeny Funkcjonalna domena najwyższego poziomu
Status Używana
Rejestracja VeriSign
Utrzymywana
przez
brak
Planowany użytek Działalność komercyjna
Faktyczny użytek Powszechnie używana przez strony zarówno komercyjne i niekomercyjne
Ograniczenia
rejestracji domen
brak
Struktura rejestracji Rejestracje na drugim poziomie
VeriSign.com

.com (skrót od commercial[1]) – domena najwyższego poziomu (ang. top-level domain, TLD). Domena została stworzona dla wykorzystywania jej w celach biznesowych i komercyjnych.

Domena .com jest najpopularniejszą domeną na świecie, korzystają z niej również podmioty niekomercyjne (organizacje), choć dla nich przeznaczone są m.in. domeny .org.

Została stworzona w styczniu 1985 roku, a pierwsza zarejestrowana domena to symbolics.com[1]. Aktualnie obsługiwana jest przez VeriSign Global Registry Services, która to prowadzi rejestrację i nadzór nad nią. Domena .com nie miała żadnych restrykcji co do swoich użytkowników, aż do roku 1990. Dopiero popularyzacja Internetu i jego ogólnodostępność spowodowała zwiększenie zainteresowania domeną .com oraz wzrost jej popularności.

Wiele firm wraz z rozwojem tzw. bańki internetowej w latach 1997-2001 rejestrowało wiele domen dot-com. Zaistniała wtedy również moda na nazwę "nazwa firmy.com". Pojawiały się nawet rozszerzenia takie jak np. .coms, praktyki te jednak zatrzymano w 2001 roku. Wprowadzenie tych ograniczeń nie miało jednak żadnego wpływu na popularność domeny .com.

W roku 2010 było zarejestrowanych ponad 80 milionów domen .com[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Maciek Kurek, Grupa Adweb: Ćwierć wieku domeny .com (pol.). Dziennik Internautów, 2010-03-15. [dostęp 2010-10-09].