Przejdź do zawartości

1 Armia Kanadyjska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
1. Armia Kanadyjska
First Canadian Army
ilustracja
Historia
Państwo

 Kanada

Sformowanie

1942

Rozformowanie

1945

Dowódcy
Ostatni

Guy Simonds

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

lądowe

Formacja

Canadian Army

Żołnierze kanadyjscy w Normandii ze zdobyczną flagą
1 AK w strukturze 21 GA

1 Armia Kanadyjska (ang. First Canadian Army) − związek operacyjny armii kanadyjskiej, który działał w Europie Zachodniej podczas II wojny światowej.

Armia powstała w Wielkiej Brytanii na początku 1942, w momencie gdy siły kanadyjskie tam stacjonujące rozrosły się do wielkości dwóch korpusów. Niedługo potem część kanadyjskich dywizji została wysłana do Włoch, w ich miejsce pod dowództwo armii oddano więc również dywizje brytyjskie i polską 1 Dywizję Pancerną. Armia weszła do linii 23 lipca 1944 w Normandii i walczyła później w składzie 21 Grupy Armii na terenie północnej Francji, Belgii, Holandii i północnych Niemiec aż do końca wojny.

Skład

[edytuj | edytuj kod]

1 Armia Kanadyjska miała międzynarodowy charakter. Podczas kampanii w Normandii składała się z dwóch korpusów. Jeden z nich (brytyjski I Korpus) był sformowany w całości z dywizji brytyjskich, a w drugim (II Korpus Kanadyjski) służyły trzy dywizje kanadyjskie i jedna polska (1 Dywizja Pancerna). Pod kanadyjskim dowództwem znalazły się potem również 1 Belgijska Brygada, holenderska Brygada Księżnej Ireny oraz 1 Czechosłowacka Brygada Pancerna. W okresie styczeń–marzec 1945 w skład armii tymczasowo wchodził też brytyjski XXX Korpus. Udział kanadyjskich żołnierzy zwiększył się, gdy w lutym 1945 do 1 AK włączono przerzucony z Włoch I Korpus Kanadyjski.

Dowódcy armii

[edytuj | edytuj kod]