1 Armia Kanadyjska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy 1 Armii Kanadyjskiej. Zobacz też: 1 Armia - stronę ujednoznaczniającą.
Żołnierze kanadyjscy w Normandii ze zdobyczną flagą
1 AK w strukturze 21 GA

1 Armia Kanadyjska (ang. First Canadian Army) − związek operacyjny armii kanadyjskiej, który działał w Europie Zachodniej podczas II wojny światowej.

Armia powstała w Wielkiej Brytanii na początku 1942 roku, w momencie gdy siły kanadyjskie tam stacjonujące rozrosły się do wielkości dwóch korpusów. Niedługo potem część kanadyjskich dywizji została wysłana do Włoch, w ich miejsce pod dowództwo armii oddano więc również dywizje brytyjskie i polską 1 Dywizję Pancerną. Armia weszła do linii 23 lipca 1944 roku w Normandii i walczyła później w składzie 21 Grupy Armii na terenie północnej Francji, Belgii, Holandii i północnych Niemiec aż do końca wojny.

Skład[edytuj | edytuj kod]

1 Armia Kanadyjska miała międzynarodowy charakter. Podczas kampanii w Normandii składała się z dwóch korpusów. Jeden z nich (brytyjski I Korpus) był sformowany w całości z dywizji brytyjskich, a w drugim (II Korpus Kanadyjski) służyły trzy dywizje kanadyjskie i jedna polska (1 Dywizja Pancerna). Pod kanadyjskim dowództwem znalazły się potem również 1 Belgijska Brygada, holenderska Brygada Księżnej Ireny oraz 1 Czechosłowacka Brygada Pancerna. W okresie styczeń-marzec 1945 w skład armii tymczasowo wchodził też brytyjski XXX Korpus. Udział kanadyjskich żołnierzy zwiększył się, gdy w lutym 1945 roku do 1 AK włączono przerzucony z Włoch I Korpus Kanadyjski.

Dowódcy[edytuj | edytuj kod]