7-Zip

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
7-Zip
Archiwizer
Logo 7-Zip
Logo programu
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor Igor Pawłow
System operacyjny Windows
Język programowania C++
Pierwsze wydanie 1999
Aktualna wersja stabilna 16.04
(4 października 2016) [±]
Licencja LGPL
Strona internetowa

7-Ziparchiwizer będący wolnym oprogramowaniem. Rozpowszechniany na zasadach licencji GNU LGPL.

7-Zip obok znanych formatów archiwizacji (ARJ, Bzip2, CAB, cpio, gzip, RAR, tar, ZIP) obsługuje również swój własny format 7z, który charakteryzuje się wyjątkowo dużym stopniem kompresji.

Program potrafi tworzyć samorozpakowujące się archiwum (SFX) dla formatu 7z. Integruje również swoje menu z powłoką systemu Windows. Program ma wbudowany prosty manager plików.

Kompresja w trybie 7z jest wyższa od popularnego w Polsce RARa, praca w trybie ZIP okazuje się skuteczniejsza od komercyjnych pakietów takich jak WinZip. Główną wadą programu jest wolna praca w trybach Ultra czy Maksimum, ale za to można osiągnąć lepszy stopień kompresji niż WinZip lub WinRAR. Zaletami są szybka dekompresja, bezproblemowa praca z archiwami powyżej 2 GB czy obsługa bardzo dużych plików (do 16 000 000 000 GB)[1].

Interfejs programu został przetłumaczony na 87 języków, w tym również język polski[2].

Dostępność[edytuj]

Początkowo 7-Zip dostępny był jedynie w wersji pracującej pod 32-bitowymi systemami Windows. Obecnie dostępna jest również wersja 64-bitowa.

W sierpniu 2004 roku pojawił się projekt p7zip, przenoszący ten program (bez graficznego interfejsu użytkownika) na systemy Linux, Unix i BeOS. Istnieje też port dla systemu MorphOS.

Dostępna jest wtyczka do managera plików FAR, umożliwiająca łatwe posługiwanie się plikami zapisanymi w tym formacie.

Przypisy