Acutandra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Acutandra
Santos-Silva, 2002
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kózkowate

Podrodzina

pędele

Plemię

Parandrini

Rodzaj

Acutandra

Typ nomenklatoryczny

Parandra punctatissima Thomson, 1861

Acutandrarodzaj chrząszczy z rodziny kózkowatych i podrodziny pędeli.

Rodzaj ten wprowadził w 2002 roku Antonio Santos-Silva, a w 2012 wspólnie z Thierry'm Bouyerem i Alainem Drumontem dokonał jego redeskrypcji. Gatunkiem typowym wyznaczono Parandra punctatissima[1].

Kózki ubarwione w różnych odcieniach brązu. Jeśli mają na wierzchu głowy nabrzmiałości między oczami, to są one oddzielone bruzdą. Od poziomu środka oczu do nadustka biegnie wyraźnie wyniesione żeberko oczne, które może być Y-kształtnie rozdwojone w pobliżu tylnej krawędzi oka. Warga górna pośrodku przedłużona w różnego kształtu wyrostek. Samce mają żuwaczki z dwoma zębami na krawędzi wewnętrznej, trzema (w tym jednym malutkim) na szczycie i dwoma w części zewnętrzno-spodniej. Duże samce cechują żuwaczki niesierpowate lub prawie sierpowate. Na grzbietowej stronie żuwaczki biegnie żeberko, wyraźniej wyniesione u większych samców. U samic żuwaczki są zawsze krótsze od głowy, zwieńczone tak jak u samców. Słabiej oszczecinione przyjęzyczki odróżniają Acutandra od pokrewnego Komiyandra. Przód przedplecza jest, z wyjątkiem A. punctatissima, silnie wybrzuszony. Powierzchnia pokryw jest naga, punktowana. Panewki bioder pierwszej pary odnóży są z tyłu wyraźnie otwarte, a wyrostek przedpiersia ledwo co powiększony na szczycie[1].

Rodzaj znany z krainy etiopskiej i Ameryki Południowej[1]. Należy tu 27 opisanych gatunków[1][2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Thierry Bouyer, Alain Drumnot, Antonio Santos-Silva. Revision of African Parandrinae (Coleoptera, Cerambycidae). „Insecta Mundi”. 241, 2012. Center for Systematic Entomology. ISSN 0749-6737. 
  2. A. Barsevskis i inni: Acutandra. [w:] Cerambycidae of the World [on-line]. 2015. [dostęp 2020-04-01].