Aleiodes aquaedulcensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleiodes aquaedulcensis
Fortier, 2006
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

stylikowce

Rodzina

męczelkowate

Podrodzina

Rogadinae

Rodzaj

Aleiodes

Podrodzaj

Tetrasphaeropyx

Gatunek

Aleiodes aquaedulcensis

Aleiodes aquaedulcensisgatunek błonkówki z rodziny męczelkowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został opisany w roku 2006 przez Josepha C. Fortiera. Holotyp (samica) został odłowiony 50 km na płd. wsch. od miasta Green River w stanie Wyoming w lipcu 1977 przez Georga Stevensa. Epitet gatunkowy odnosi się do miejsca odłowienia holotypu[1].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Znany tylko z typowej lokalizacji w Hrabstwie Sweetwater w stanie Wyoming w USA[1].

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Samica Około 4,5 mm długości i 3,6 mm rozpiętości przednich skrzydeł. Przyoczka małe, odległość bocznego przyoczka od oka wynosi nieco mniej niż półtorej jego średnicy. Pole malarne długie, jego długość jest nieco mniejsza niż dwie szerokości podstawy żuwaczek i nieco większa niż połowa średnicy oka. Wgłębienie gębowe małe, okrągłe, o średnicy nieco większej niż wysokość nadustka. Żeberko potyliczne ledwie kompletne na ciemieniu i styka się z żeberkiem hypostomalnym. Twarz skórzasta, płytko siatkowana; włoski nieliczne, nad nadustkiem ich brak. czoło skórzaste, ciemię bruzdkowane z dobrze widocznymi poprzecznymi żeberkami pośrodku. Czułki złożone z 42 segmentów, o długości większej niż szerokości. Przedplecze błyszczące i gęsto punktowane w środku i bruzdkowane po bokach. tarcza śródplecza skórzasta z rzeźbionym paskiem pośrodku. tarcza śródplecza skórzasta i gęsto punktowana, z wyraźnymi żeberkami w środkowej części; notaulix bruzdkowane. Zatarczka siatkowana i gęsto punktowana. Mezopleuron gęsto punktowany na górze oraz na dole i gładki pośrodku, bruzda przedbiodrowa łyżkowato wklęsła, żeberkowana. Pozatułówgęsto punktowany i siatkowany stromo opadający ku tyłowi, żeberko środkowe niekompletne, zacierające się na pochyleniu. Pierwsze dwa tergity metasomy gęsto punktowane i siatkowane, żeberko środkowe na pierwszym obecne na całej długości, na drugim dobrze rozwinięte z przodu i ledwo widoczne z tyłu; trzeci tergit gęsto punktowany, żeberko słabo widoczne w przedniej 1/3 długości zaś podłużne bruzdy rzadsze pośrodku i gęstsze po bokach, rowek między drugim i trzecim tergitem bruzdkowany; czwarty tergit gęsto punktowany, silnie wygrzbiecony, pokrywa wszystkie dalsze tergity. Biodra tylnej pary odnóży gęsto punktowane. Pazurki stóp małe, nie sięgają do końca stopy. W przednim skrzydle żyłka r ma długość 0,8 żyłki 3RSa, 0,3 żyłki 3Rsb, 1,3 żyłki r-m i jest równa długości żyłki m-cu, żyłka 1u-a ponad żyłką 1M w odległości 1,25 długość żyłki 1cu-a i 0,3 długości żyłki 1CUb. W tylnym skrzydle żyłka RS lekko falista, żyłka 1r-m ma 0,7 długości żyłki 1M, zaś 1M 0,5 długości żyłki M+CU. Żyłka m-cu słabo pigmentowana, o długości 0,7 żyłki 1r-m.[1].

Większość głowy i mezosomy pomarańczowe. Trzonek czułka żółty pośrodku i czarny po brzegach, reszta czułków również czarna. Dolna część mezopleuronu i pozatułów czarne. Tergity metasomy dwukolorowe - pierwszy, trzeci i czwarty w dużej części czarne, stopniowo przechodzące w pomarańczowe, zaś drugi pomarańczowy z czarnymi paskami pośrodku. Pterostygma i żyłki skrzydeł brązowe[1].

Morfologia samca nieznana[1].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Biologia tego gatunku jest nieznana[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]