Aleja Snajperów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
„Aleja Snajperów” w 1996
Znak „Pazi – Snajper!” („Uwaga – Snajper!”) w 1996

Aleja Snajperów (oryg. Snajperska aleja / Снајперска алеја) – nieoficjalna nazwa głównej alei w Sarajewie: ulicy Smoka z Bośni (oryg. Zmaja od Bosne / Улица Змаја од Босне), która podczas wojny w Bośni i Hercegowinie (1992–1995) służyła jako przyczółek dla wielu serbskich stanowisk snajperskich. Było to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w mieście.

Ulica łączy dzielnicę przemysłową ze Starym Miastem i prowadziła do jedynego podczas oblężenia źródła czystej wody. Wzdłuż alei znajduje się wiele wysokich budynków, z których serbscy snajperzy mieli duże pole rażenia.Snajperzy ostrzeliwali Sarajewo także z gór otaczających miasto, skąd mieli widok na Sarajewo i ruch uliczny w mieście.

Podczas serbskiego oblężenia mieszkańcy Sarajewa zmuszeni byli do przemieszczania się z dzielnic ostrzeliwanych przez Serbów. Znaki „Pazi – Snajper!” („Uwaga – Snajper!”) stały się powszechne. Ludzie chcący przeprawić się przez aleję często korzystali z transporterów opancerzonych należących do ONZ, używając ich jako osłony. Inni przebiegali aleję licząc, że kule snajperów ich nie dosięgną.

Według danych zebranych w 1995 r. snajperzy zabili 225 osób, w tym 60 dzieci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]