Aleksandr Dołmatow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksandr Dołmatow (ros. Александр Долматов; ur. 12 września 1976[1] zm. 16 stycznia 2013 w Rotterdamie) - rosyjski opozycjonista, działacz partii Inna Rosja, pracował jako konstruktor rakiet w firmie zbrojeniowej "Taktyczna Broń Rakietowa"[2].

Działalność opozycyjna[edytuj | edytuj kod]

Uczestnik licznych akcji protestu m.in. akcji w ramach "Strategii-31" - serii pikiet w obronie wolności zgromadzeń. 6 maja 2012 roku został zatrzymany podczas masowych demonstracji opozycji na placu Błotnym w Moskwie i obwiniony o udział w zamieszkach[2]. Latem 2012 roku uciekł do Holandii gdzie poprosił o przyznanie azylu politycznego. Po odrzuceniu jego wniosku o azyl polityczny w Holandii popełnił samobójstwo w ośrodku deportacyjnym w Rotterdamie[3]. Obawiał się represji po powrocie do Rosji[4].

Reakcje na śmierć[edytuj | edytuj kod]

  • Reakcja opozycji

18 stycznia pod konsulatami Holandii w Moskwie, Petersburgu i Kijowie odbyły się pikiety działaczy opozycyjnych poświęcone pamięci Dołmatowa.

Rosyjscy obrońcy praw człowieka powiadomili o zamiarze złożenia wniosku w Europejskim sądzie do spraw praw człowieka w sprawie działań władz Holandii, które ich zdaniem bezprawnie odmówiły przyznania azylu Dołmatowowi[5].

  • Reakcja władz Holandii

Pełnomocnik poselstwa Królestwa Niderlandów oświadczył, że władze Holandii nie wiążą samobójstwa Dołmatowa z odmową przyznania mu azylu politycznego[6].

  • Reakcja władz Rosji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej zażądało od władz Holandii przeprowadzenia śledztwa w sprawie śmierci Aleksandra Dołmatowa[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]