Przejdź do zawartości

Almanach Gotajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Almanach Gotajski (Almanach de Gotha) – rocznik genealogiczny wydawany przez wydawnictwo „Justus Perthes” w językach niemieckim i francuskim w niemieckim mieście Gotha w latach 1763–1944. Od 1956 wydawany jest (tylko w języku niemieckim) przez SA Starke Verlag w Limburgu an der Lahn pod nową nazwą Genealogisches Handbuch des Adels, (GHdA) i obejmuje rodziny, których godność szlachecka została niegdyś uznana/nadana przez panujących w państwach języka niemieckiego, podzielone na „A” – prastara szlachta (niem Uradel), i „B” – szlachectwo z nadania (Briefadel). Spadkobiercą Alamanachu Gotajskiego oraz Genealogisches Handbuch des Adels jest wydawany od 2015 r. przez Deutsches Adelsarchiv almanach pod nazwą Gothaisches Genealogisches Handbuch (GGH).[1]

Właściwy Almanach de Gotha był wydawany w języku francuskim (do roku 1941) i zawierał między innymi zbiór wiadomości ogólnych oraz genealogie rodzin panujących i arystokracji z tytułem książęcym (podzielonej na rodziny „A” – mediatyzowane, i „B” – tytuły nadane, w tym niemalże wszystkie polskie rody książęce) oraz informacje ważne dla dyplomacji (np. wykaz świąt narodowych i państwowych). Rodami szlacheckimi zajmowała się wydawana po niemiecku seria Gothaische Taschenbücher des Adels, często zwana potocznie „Almanachem Gotajskim”.

W 1998 roku spadkobiercy prawni wydawnictwa Justus Perthes wznowili wydawanie serii pod nazwą Almanach de Gotha kontynuując numerację pierwotnej serii przerwanej w 1944. Nowy almanach wydawany jest w Londynie w języku angielskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rafał kawaler de Weryha-Wysoczański, A Chevalier from Poland. The Memoirs of Chevalier Rafael de Weryha-Wysoczański, (Kibworth Beauchamp 2016), str. 11.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]