Alonzo Clemons

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alonzo Clemons
Data i miejsce urodzenia 1958
Boulder
Narodowość Amerykanin
Dziedzina sztuki rzeźbiarstwo
Ważne dzieła

rzeźba konia naturalnej wielkości

Strona internetowa

Alonzo Clemons (ur. 1958 w Boulder[1]) – niepełnosprawny oraz cierpiący na zaburzenia rozwojowe sawant, rzeźbiarz amerykański.

Alonzo Clemons został sawantem po urazie głowy w dzieciństwie. Stracił wówczas podstawowe zdolności manualne – nie potrafił wiązać butów oraz samodzielnie jeść[2], zyskał wówczas talent do rzeźbienia. W ciągu 20 minut potrafi uformować z wosku wierną podobiznę każdego zwierzęcia, które widział przez kilka lub kilkanaście sekund lub też stworzyć rzeźbę zwierzęcia po obejrzeniu kilku zdjęć (uwzględniając położenie organów oraz napięte mięśnie[3]). Jego chorobę zdiagnozowali jego rodzice po obejrzeniu filmu pt. Rain Man, w którym główny bohater filmu był sawantem[4]. W 2003 roku Alonzo Clemons wziął udział w Specjalnej Olimpiadzie Kolorado[5].

Został sławny po wykonaniu rzeźby konia naturalnej wielkości. Rzeźby Clemonsa są niezwykle realistyczne, ukazują każdy szczegół anatomiczny i doskonałe proporcje. Jego prace są wystawiane w galeriach sztuki w Stanach Zjednoczonych (głównie w Kalifornii) i wyceniane na wiele tysięcy dolarów. Jedno z dzieł Alonza zostało sprzedane za 45 000 dolarów.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. nationmaster.com: Encyclopedia > Alonzo Clemons (pol.). [dostęp 2012-06-19].
  2. gadzetomania.pl: 10 najsłynniejszych sawantów – 3 Alonzo Clemons (pol.). [dostęp 2012-06-19].
  3. Dariusz Zapała: Być jak Rain Man, czyli niezwykły świat autystycznych geniuszy /Dariusz Zapała/ – Strona 2 (pol.). [dostęp 2012-06-19].
  4. artsales.com: Alonzo Clemons (ang.). [dostęp 2012-06-19].
  5. alonzoclemons.com: Alonzo Clemons and Gifted Hands, Inc., representing his bronze sculptures (ang.). [dostęp 2012-06-19].
  6. Alonzo Clemons w bazie Filmweb

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]