Alonzo Clemons

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Alonzo Clemons
Data i miejsce urodzenia 1958, Boulder
Narodowość Amerykanin
Dziedzina sztuki rzeźbiarstwo
Ważne dzieła rzeźba konia naturalnej wielkości
Strona domowa

Alonzo Clemons (ur. 1958 w Boulder[1]) – niepełnosprawny oraz cierpiący na zaburzenia rozwojowe (sawant) rzeźbiarz amerykański. W ciągu 20 minut potrafi uformować z wosku wierną podobiznę każdego zwierzęcia, które widział przez kilka lub kilkanaście sekund lub też stworzyć rzeźbę zwierzęcia po obejrzeniu kilku zdjęć (uwzględniając położenie organów oraz napięte mięśnie[2]). Rzeźby Clemonsa są niezwykle realistyczne, ukazują każdy szczegół anatomiczny i doskonałe proporcje.

Alonzo Clemons został sawantem po urazie głowy w dzieciństwie. Stracił wówczas podstawowe zdolności manualne - nie potrafił wiązać butów oraz samodzielnie jeść[3], zyskał wówczas talent do rzeźbienia. Jego chorobę zdiagnozowali jego rodzice po obejrzeniu filmu pt. Rain Man, w którym główny bohater filmu był sawantem[4].

Jego prace są wystawiane w galeriach sztuki w Stanach Zjednoczonych (głównie w Kalifornii) i wyceniane na wiele tysięcy dolarów. Jedno z dzieł Alonza zostało sprzedane za 45.000 dolarów.

Został sławny po wykonaniu rzeźby konia naturalnej wielkości.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Alonzo Clemons brał udział w Specjalnej Olimpiadzie Kolorado w 2003 roku[5].

Filmografia[6][edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. nationmaster.com: Encyclopedia > Alonzo Clemons (pol.). [dostęp 2012-06-19].
  2. Dariusz Zapała: Być jak Rain Man, czyli niezwykły świat autystycznych geniuszy /Dariusz Zapała/ - Strona 2 (pol.). [dostęp 2012-06-19].
  3. gadzetomania.pl: 10 najsłynniejszych sawantów - 3 Alonzo Clemons (pol.). [dostęp 2012-06-19].
  4. artsales.com: Alonzo Clemons (ang.). [dostęp 2012-06-19].
  5. alonzoclemons.com: Alonzo Clemons and Gifted Hands, Inc., representing his bronze sculptures (ang.). [dostęp 2012-06-19].
  6. klaps.pl: Alonzo Clemons (pol.). [dostęp 2012-06-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]