American bully

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
American Bully
Ilustracja
Inne nazwy

Am. Bully, Bully

Kraj pochodzenia

USA

Wymiary
Wysokość

33–50 cm

Masa

30–40 kg

Wzorce rasy

American Bully – utworzona w latach 80. XX wieku rasa psów, w 2004 roku została uznana przez American Bully Kennel Club (ABKC), a następnie przez European Bully Kennel Club (EBKC) w 2008 roku[1].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

American Bully powstał w latach 80. XX wieku. Co najmniej pięć innych ras zostało wykorzystanych do stworzenia dzisiejszego Bully. Amerykański Pit Bull Terrier był główną rasą użytą do stworzenia American Bully[1].

Rasa została po raz pierwszy uznana przez American Bully Kennel Club (ABKC), w 2004 roku[2]. Rozwój i popularność rasy są powszechnie związane z rozwojem kultury hip-hopowej[3]. American Bully nie powinien być mylony z kilkoma innymi rasami typu buldoga[2][1].

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

American bully posiada cztery odmiany, różnią się one wysokością i masą[2].

American Bully odmiana Standard

Standard[edytuj | edytuj kod]

Standardowa odmiana American Bully to pies średniej wielkości o zwartym, masywnym i muskularnym ciele oraz ciężkiej budowie kości. Samce mają od 43 do 51 cm wysokości, a suki mają od 41 do 48 cm wysokości.

Odmiana Pocket

Pocket[edytuj | edytuj kod]

Typ "pocket" jest mniejszą odmianą od innych, dorosły samiec ma od 36 do 43 cm wysokości, a samice od 33 do 41 cm wysokości.

Odmiana XL

XL[edytuj | edytuj kod]

Typ XL został tak nazwany ze względu na wzrost tej odmiany Bully. Samce mają od 51 do 57 cm wysokości, a samice od 48 do 54 cm wysokości.

Odmiana Classic

Classic[edytuj | edytuj kod]

Typ Classic jest psem lżejszym niż standardowy. Psy te nie wykazują charakterystycznych cech często spotykanych w innych odmianach[4].

EXTREME[edytuj | edytuj kod]

Poza standardowymi odmianami hodowano też psy niższe lub wyższe niż inne odmiany. Mniejsze psy są nazywane „Micro”, a większe - „XXL”, jednak żadne z nich nie są uznawane przez kluby kynologiczne za legalne odmiany. Nielegalne odmiany nazywa się „EXTREME”

Charakter i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

American Bully jest psem pogodnym i nieagresywnym, dającym się łatwo wyszkolić, często uznawany jest za kochającego towarzysza[5]. Wiele psów, mimo że zachowują się jak psy domowe, dobrze radzi sobie w sportach, takich jak Weight pulling (podnoszenie ciężarów).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Breed Standards : American Bully, United Kennel Club (UKC) (ang.).
  2. a b c The American Bully Registry [dostęp 2021-04-30] (ang.).
  3. ALLEN G. BREED Associated Press, PIT BULLS AND THE HIP-HOP CULTURE THE PIT BULL'S LONG-AGO IMAGE AS A SMILING, LOVABLE DOG HAS GIVEN WAY TO AN ANIMAL SEEN AS VICIOUS DUE TO ITS USE IN DOGFIGHTING AND HIP-HOP, madison.com [dostęp 2021-04-30] (ang.).
  4. BULLY KING Magazine, Everything You Need To Know About The Fastest Growing Dog Breed: The American Bully, Medium, 13 lipca 2018 [dostęp 2021-04-30] (ang.).
  5. Chip Johnson, American bully dogs bred as lovers, not fighters, SFGATE, 24 sierpnia 2010 [dostęp 2021-04-30] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]