Amerykańscy bogowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amerykańscy bogowie
American Gods
Autor Neil Gaiman
Typ utworu fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania wrzesień 2001
Wydawca William Morrow
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2002
Wydawca Wydawnictwo Mag
Przekład Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Amerykańscy bogowie (oryg. ang. American Gods), powieść fantasy z elementami horroru angielskiego autora Neila Gaimana.

Zdobyła najważniejsze nagrody w 2002 r.: Hugo, Nebula, Locus oraz Bram Stoker Award, wszystkie w kategorii „Najlepsza Powieść”. Była też nominowana do nagród BSFA i World Fantasy.

Powieść zawiera liczne wątki i postacie z różnych mitologii, spotykamy tu m.in. Odyna, Lokiego, słowiańskich Czernoboga i siostry Zorze, afrykańskiego Anansiego, egipskich Thota i Anubisa czy indyjską Kali.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Cień odsiaduje resztkę wyroku za pobicie. Przez cały pobyt marzy tylko o powrocie do żony i dawnego życia, które sobie niepotrzebnie skomplikował. Tuż przed wyjściem dowiaduje się, że żona zginęła w wypadku samochodowym. Oszołomionego i niewiedzącego co ze sobą robić mężczyznę zatrudnia tajemniczy pan Wednesday. Cień ma być jego ochroniarzem w podróży po Ameryce, podczas której jego szef odwiedza dawno nie widzianych znajomych. Sam pan Wednesday, jak i jego znajomi, to dziwni ludzie. A właściwie nie ludzie. Choć wyglądają na słabowitych staruszków, posiadają nadludzkie moce. Wszyscy są bowiem dawnymi bogami, przywiezionymi z Europy, Afryki i innych kontynentów przez swoich wyznawców, ale obecnie bogami raczej zapomnianymi. Pan Wednesday, a właściwie Odyn („wednesday” (ang. „środa”) – „Wotan’s Day”), zbiera ich wszystkich na wielką bitwę z nowoczesnymi amerykańskimi bogami – bogami Mediów, Internetu, telewizji, w których upatruje przyczyn upadku dawnych wierzeń. Cień ma tu do odegrania swoistą rolę, okazuje się bowiem synem Odyna. Ale, odkrywszy prawdziwe zamiary Wednesdaya, nie zamierza być marionetką w jego rękach. Z pomocą swojej żony, której nie jest dane, ani do końca umrzeć, ani naprawdę żyć, przechytrza domniemanych przeciwników.

W świecie amerykańskich bogów rozgrywa się także akcja opowiadań:

  • Władca górskiej doliny (zamieszczonego po raz pierwszy w tomie Legendy II),
  • Czarny pies (zamieszczonego w zbiorze opowiadań Drażliwe tematy).

Serial[edytuj | edytuj kod]

30 kwietnia 2017 roku telewizja Starz rozpoczęła emisję serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem[1]. Neil Gaiman jest jednym z producentów wykonawczych serialu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]