Amerykańscy bogowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amerykańscy bogowie
American Gods
Autor Neil Gaiman
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. wrzesień 2001
Wydawca William Morrow
Typ utworu fantasy
Data I wyd. polskiego 2002
Pierwszy wydawca polski Wydawnictwo MAG
Przekład Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Amerykańscy bogowie (oryg. ang. American Gods), powieść fantasy z elementami horroru angielskiego autora Neila Gaimana.

Zdobyła najważniejsze nagrody w 2002 r.: Hugo, Nebula, Locus oraz Bram Stoker Award, wszystkie w kategorii „Najlepsza Powieść”. Była też nominowana do nagrody BSFA.

Powieść zawiera liczne wątki i postacie z różnych mitologii, spotykamy tu m.in. Odyna, Lokiego, słowiańskich Czernoboga i siostry Zorze, afrykańskiego Anansiego, egipskich Thota i Anubisa czy indyjską Kali.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Cień odsiaduje resztkę wyroku za pobicie. Przez cały pobyt marzy tylko o powrocie do żony i dawnego życia, które sobie niepotrzebnie skomplikował. Tuż przed wyjściem dowiaduje się, że żona zginęła w wypadku samochodowym. Oszołomionego i niewiedzącego co ze sobą robić mężczyznę zatrudnia tajemniczy pan Wednesday. Cień ma być jego ochroniarzem w podróży po Ameryce, podczas której jego szef odwiedza dawno nie widzianych znajomych. Sam pan Wednesday, jak i jego znajomi, to dziwni ludzie. A właściwie nie ludzie. Choć wyglądają na słabowitych staruszków, posiadają nadludzkie moce. Wszyscy są bowiem dawnymi bogami, przywiezionymi z Europy, Afryki i innych kontynentów przez swoich wyznawców, ale obecnie bogami raczej zapomnianymi. Pan Wednesday, a właściwie Odyn („wednesday” (ang. „środa”) – „Wotan’s Day”), zbiera ich wszystkich na wielką bitwę z nowoczesnymi amerykańskimi bogami – bogami Mediów, Internetu, telewizji, w których upatruje przyczyn upadku dawnych wierzeń. Cień ma tu do odegrania swoistą rolę, okazuje się bowiem synem Odyna. Ale, odkrywszy prawdziwe zamiary Wednesdaya, nie zamierza być marionetką w jego rękach. Z pomocą swojej żony, której nie jest dane, ani do końca umrzeć, ani naprawdę żyć, przechytrza domniemanych przeciwników, a naprawdę sojuszników – Odyna i Lokiego i swą ofiarą ocala świat.

W świecie amerykańskich bogów rozgrywa się także akcja noweli Władca górskiej doliny (Monarch of the Glen), zamieszczonej w tomie Legendy II.