Andris Rāviņš

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andris Rāviņš
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 stycznia 1955
Eleja
Escut Jelgava.png Burmistrz Jełgawy
Okres od 26 marca 2001
Przynależność polityczna Związek Zielonych i Rolników
Poprzednik Uldis Ivans

Andris Rāviņš (ur. 3 stycznia 1955 w miejscowości Eleja) – łotewski polityk i samorządowiec, minister rolnictwa (1997–1998), od 2001 burmistrz Jełgawy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1980 ukończył studia w Łotewskiej Wyższej Szkole Rolniczej, po czym podjął pracę jako główny inżynier w kołchozie „Avangards” w rejonie jełgawskim. W 1989 został wybrany deputowanym ludowym rejonu jełgawskiego, a w latach 1990–1997 pełnił obowiązki przewodniczącego Rady. Na początku lat 90. był członkiem Rady Łotewskiego Frontu Ludowego, następnie związany z Łotewskim Związkiem Rolników, w którego władzach zasiadał.

W 1997 został wybrany wiceprzewodniczącym Łotewskiego Związku Samorządowego (łot. Latvijas Pašvaldību savienība, LVS). W 1997 objął funkcję ministra rolnictwa w rządzie Guntarsa Krastsa. Rok później bez powodzenia ubiegał się do mandat poselski w Sejmie VII kadencji. Został doradcą premiera, a następnie ministra rolnictwa. Przez krótki okres związany z bankowością.

W 2001 powrócił do pracy w samorządzie, obejmując funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Jełgawie (burmistrza miasta). Reelekcję na to stanowisko uzyskiwał w latach 2005 i 2009. W lipcu 2009 objął obowiązki prezydenta Stowarzyszenia Dużych Miast Łotewskich, miesiąc później został wybrany ponownie wiceprzewodniczącym Łotewskiego Związku Samorządowego. Jest przewodniczącym Rady Funduszu Integracji Społecznej (Sabiedrības integrācijas fonds, SIF), zasiada również w radzie Łotewskiej Izby Przemysłu i Handlu. Był członkiem klubu myśliwskiego „Falks” oraz prezydentem klubu „Hercogs Jēkabs”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]